Aktualijos

2020.05.12 20:25

JK lietuvių bendruomenės pirmininkė sako, kad tautiečiai su viltimi laukia, kol galės vykti į Lietuvą

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2020.05.12 20:25

Jungtinė Karalystė ir toliau išlieka tarp labiausiai COVID-19 viruso paveiktų šalių, tačiau čia gyvenantys tautiečiai nepraranda vilties, kad liepos pabaigoje galės keliauti į Lietuvą ir aplankyti artimuosius, LRT TELEVIZIJAI sako lietuvių bendruomenės Jungtinėje Karalystėje (JK) pirmininkė Dalia Asanavičiūtė.

Jos teigimu, šioje šalyje esantys lietuviai per šį pandemijos ir karantino laikotarpį išgyveno skirtingus etapus. Pirmasis buvo susijęs su repatriacija – lietuviai ieškojo būdų, kaip parvykti į tėvynę arba kaip sugrįžti iš Lietuvos. Antruoju etapu tautiečius domino informacija, susijusi su parama praradus darbą ar išėjus priverstinių atostogų.

„Reaktyviniu greičiu kraštų bendruomenės vertė visą svarbią informaciją į lietuvių kalbą, kad mūsų tautiečiams būtų lengviau suprantama, kokios valstybės pagalbos gali tikėtis netekus darbo, netekus pajamų ar sumažėjus atlyginimui“, – komentuoja D. Asanavičiūtė.

Ji pažymi, kad Jungtinė Karalystė ėmėsi visų priemonių, kurios užtikrintų darbuotojų apmokėjimą prastovų metu, taip pat skiria paramą tiek smulkiajam, tiek vidutiniam verslui bei didžiosioms kompanijoms, avialinijų bendrovėms. Finansinės pagalbos sulaukia ir darbo netekę asmenys, žmonės, kurie augina vaikus, vieniši tėvai, ligoniai, neįgalieji ir kitos pažeidžiamos grupės.

Tiesa, Jungtinėje Karalystėje gyvenantys lietuviai šiuo metu, anot D. Asanavičiūtės, jau išgyvena trečiąją fazę. Tautiečiams klausimų kelia galimybė keliauti ir grįžti į Lietuvą. Pašnekovė sako susilaukianti nuolatinių lietuvių užklausų, jaučiama nežinomybė ir nerimas dėl esamos situacijos. Kai kurios avialinijos jau pardavinėja skrydžių bilietus nuo gegužės pradžios, bet galiausiai juos atšaukia.

„Įdomu buvo suprasti, kad nemaža dalis užsienyje gyvenančiųjų būtent šiuo laikotarpiu planavo savo kraustymąsi. Ne vienas iš čia gyvenančių vis dar planuoja, kad bent jau liepos pabaigoj galėsime keliauti į Lietuvą. Aplankyti savo artimus žmones, savo namus, savo bičiulius. Ir aš pati tikiuosi, kad galbūt dar pavyks atvykti į Lietuvą“, – sako JK lietuvių bendruomenės pirmininkė.

Pašnekovė taip pat atkreipia dėmesį į suprastėjusią žmonių psichinės sveikatos būklę, atsirandančius depresijos požymius. Ji tikina sulaukianti užklausų ir iš Jungtinėje Karalystėje gyvenančių lietuvių, kurie teiraujasi apie galimybių pasikonsultuoti su psichologais ir taip sumažinti juntamą psichologinę įtampą, spaudimą.

„Dėl informacijos trūkumo, kada visa tai baigsis, yra didelis psichologinis spaudimas sveikatai, ko gero, kiekvienam iš mūsų“, – mintimis dalijasi D. Asanavičiūtė.

Plačiau – laidos „Laba diena, Lietuva“ įraše.

Dalia Asanavičiūtė: JK gyvenantys lietuviai patiria didžiulį psichologinį spaudimą dėl neapibrėžtos ateities