Aktualijos

2020.04.24 20:46

Užsienio šalyse įstrigę lietuviai vis dar nežino, kada pavyks sugrįžti į tėvynę, tačiau karantino sąlygomis nesiskundžia

Specialiais užsakomaisiais skrydžiais karantino metu į mūsų šalį grįžo apie 3 000 lietuvių. Tačiau daugybė tautiečių vis dar yra užsienyje ir laukia karantino pabaigos. Pasak jų, iš pradžių atidėlioję sugrįžimo planus galiausiai to padaryti tiesiog negalėjo.

Šiuo metu Belgijoje, Briuselyje esantis žurnalistas Augustinas Šulija sakė, kad nesitikėjo, jog karantinas tęsis taip ilgai, ir manė, kad pavyks grįžti po kelių savaičių. LRT radijo laidos pašnekovas sako, kad Lietuvos Vyriausybė nuolat informavo apie naujausius sprendimus. Tačiau, kaip bebūtų, jis nusprendė karantiną praleisti Belgijoje.

„Man tai atrodė šiek tiek chaotiška. Buvo sunku apsispręsti ir pagalvojau, kad gal geriau liksiu čia. Tuo metu ir jaučiausi saugus. Vėliau prie to prisidėjo ir papildomas karantinas, kai atrodė, kad grįžus į Lietuvą reikės karantinuotis kažkur viešbutyje. Tai atrodė chaotiška ir neaišku, nesaugu. Tikrai nepridėjo papildomos motyvacijos norėti grįžti“, – sakė jis.

Kipre su žmona ir trijų mėnesių kūdikiu įstrigęs Vaidas Martyšius pasakojo, kad čia atvyko sausio pabaigoje ir ketino pabūti iki balandžio vidurio. Kovą pradėjus uždaryti sienas šeima nusprendė palaukti balandžio, tačiau vėliau grįžti nepavyko.

„Čia atrodo viskas griežčiau. Išeiti į lauką visiems draudžiama. Nebent išsiunti SMS žinutę ir gauni patvirtinimą, kad gali išeiti į laiką, išvažiuoti į parduotuvę, pas gydytoją nuvažiuoti ar išvesti šunį. Tačiau tai galima daryti tik turint patvirtinimą ir tik kartą per dieną“, – pastebėjo „Ryto garsų“ pašnekovas.

Malaizijoje įstrigę Kristina Liekytė ir Paulius Kirdeikis sako neplanavę svetimoje šalyje likti ilgam. Jie iš anksto buvo nusipirkę bilietus, tačiau paskutinę akimirką skrydžiai buvo atšaukti. Reikėjo pradėti ieškoti alternatyvių grįžimo būdų.

„Situacija labai greitai keitėsi ir šalys jau uždarinėjo sienas. Buvo sunku prognozuoti, kurios šalys nebus uždariusios sienų po dviejų ar trijų dienų. Viskas vyko labai greitai. Net ambasada mums pasakė, kad teirautumėmės avialinijų ir ta informacija nuolat kinta, bet turime spręsti patys.

Mes radome bilietą skristi po dviejų, bet vakare skrydis jau buvo atšauktas, nes tranzitinė šalis uždarė sienas“, – kalbėjo K. Liekytė.

Jiedu pastebėjo, kad Malaizijoje taip pat griežtai laikomasi karantino taisyklių. Negalima nutolti nuo namų 10 km ar išeiti ne vienam. Už karantino pažeidimus gresia baudos. Gatvėse tvarką prižiūri policija ir kariuomenė. Malaizijoje buvo svarstoma uždaryti visus viešbučius, tačiau galiausiai priimtas sprendimas leisti likti čia jau gyvenantiems užsieniečiams, tačiau naujų rezervacijų priimti negalima.

Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė pasakojo, kad į ją vis dažniau kreipiasi lietuviai, kurie ieško būdų grįžti į Lietuvą.

Balandžio 1 dieną sugriežtinus tvarką sugrįžti į Lietuvą, kiekvienas lietuvių atvejis svarstomas atskirai. Tiesa, užsakomieji skrydžiai neberengiami.

Užsienio reikalų ministerijos duomenimis, į Lietuvą 21 specialiu komerciniu skrydžiu sugrįžo 3 200 Lietuvos piliečių.