Aktualijos

2020.04.22 13:14

Jungtinėje Karalystėje su koronavirusu padedantys kovoti lietuviai – apie nelengvą gydytojų darbą ir riziką

Pasauliui kovojant su COVID-19, esame nuoširdžiai dėkingi pirmosiose linijose dirbantiems gydytojams bei sveikatos apsaugos sistemos darbuotojams. Kuomet rekomenduojama likti namuose, kad apsaugotume kitus, medikai ir savanoriai visą parą dirba ir kovoja su pandemijos pasekmėmis, rizikuodami savo sveikata ir net gyvybe. 

Jungtinės Karalystės Vyriausybė visuomet akcentuoja sveikatos apsaugos sistemos palaikymą šiuo sunkiu metu. Sveikatos apsaugos sistema čia gali pasigirti didžiuliu gyventojų pasitikėjimu, todėl pagalba medikams yra akivaizdi. Vyriausybei paskelbus savanoriavimo schemą ir pakvietus dirbusius sveikatos apsaugos sistemoje (NHS) žmones vėl jungtis prie pajėgų, tuoj atsirado daug norinčių padėti savanorių.

Pirmosiomis dienomis daugiau nei 750 000 savanorių užpildė anketas ir stojo koja kojon su medikais. Į medikų gretas stojo virš 30 000 anksčiau sistemoje dirbusių žmonių, o taip pat ir medicinos studentų. Tarp dirbančiųjų sveikatos apsaugos sistemoje bei savanoriaujančiųjų yra nemažai ir lietuvių, kurie yra neabejingi ir prisideda prie svarbios misijos – žmonių gyvybių išsaugojimo.

Viktorija Volkova, Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės valdybos narė, dirbanti odontologijos klinikoje, sako, kad ji gauna ir sveikatos apsaugos sistemos skiriamą kvotą. Jos klinika dabar paversta ir į skubiųjų atvejų kliniką.

Kas bevyktų, sveikatos apsaugos sistema Didžiojoje Britanijoje vis dar puikiai veikia, o britai supranta, kad žmonėms reikalinga įvairi medicininė pagalba. Taip pat ir odontologijos paslaugos. Medicinos darbuotojai į darbą kasdien eina suprasdami, kad tikimybė jiems užsikrėsti virusu yra didesnė nei kitiems žmonėms.

„Dirbant odontologijos klinikoje visada yra didelė rizika užsikrėsti įvairiomis ligomis, nes daugelis procedūrų sukuria vadinamuosius aerozolius. Šiuo metu situacija yra daug sudėtingesnė. Negalime priimti visų pacientų, todėl pagalba suteikiama tik ypatingiesiems atvejams. Dėl patalpų dezinfekavimo ir apsaugos priemonių naudojimo prailgintas ir pacientų priėmimo laikas.

Tiesiog negalime priimti kito paciento toje pačioje patalpoje. Turi praeiti valanda, kad patalpa būtų tinkamai paruošta kitam pacientui. Vienas odontologas pamainomis dirba trijuose kabinetuose: priima pacientą, eina į antrą kabinetą, o vėliau ir į trečią. Taip yra, nes trūksta ir personalo, daug žmonių izoliuojasi“, – pasakojo odontologo padėjėja dirbanti V. Volkova.

Ji taip pat užsiminė, kad nepatariama dirbti besilaukiančioms mamoms bei didesnės rizikos grupėje esantiems asmenims (sergantiems lėtinėmis ligomis ar senyvo amžiaus).

„Trūksta ir apaugos priemonių, jų neturi ir tiekėjai. Vadybininkai dirba dieną ir naktį, kad viską gautų. Dėl rizikos užsikrėsti kiekvienas, kuris dirba su pacientais, privalo dėvėti visą apsauginę aprangą – vienkartinį chalatą, galvos apdangalą, FFP3 kaukę, pirštines, akių apsaugas, skydelius“, – pasakojo pašnekovė.

Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės tarybos narys Eligijus Jakavickas šiuo metu dirba vyriausiuoju kognityvinės psichologijos terapijos mokymų programų koordinatoriumi.

„Apskritai, dirbant šioje institucijoje yra akivaizdu, kad čia dirbantys žmonės jaučia didelę atsakomybę už tai, ką jie daro. Ypač šiuo metu vyrauja bendras supratimas tarp NHS darbuotojų, kad kiekvienas čia dirbantis yra labai svarbi sveikatos apsaugos dalis.

Kiekvienas yra pasiryžęs atiduoti dar daugiau savęs, savo fizinių ir protinių jėgų bei laiko kovojant su COVID-19 virusu“, – pasakojo specialistas.

Kiekvieną dieną dirbdamas Eligijus jaučia ir asmeninę atsakomybę už kito žmogaus sveikatą ir gerovę.

Jam pritarė ir Neringa Ablingytė, kuri priklausydama lietuvių bendruomenei dirba slauge ir su kolege lanko itin sunkius ligonius. Ji pasakojo, kad pandemijos metu lankomų ligonių namuose bei kelionėje iki jų privaloma laikytis griežčiausių higienos reikalavimų. Tiesa, jie nėra tokie griežti, kokie taikomi tiesiogiai su sergančiaisiais dirbančiam medicinos personalui.

Dirbdama Neringa dėvi kaukes, pirštines, specialius rūbus, prijuostes bei antbačius. Visas apsaugos priemones privaloma pasikeisti prieš užeinant į ligonio namus, o išėjus privaloma išmesti. Plaunamos rankos, kartais ir veidas, jei ligonio namuose yra tam sudarytos sąlygos.

„Lankomi ligoniai retai panikuoja. Namuose, kuriuose gyvena sunkūs ligoniai, dažniausiai labai daug ramybės, nes žmonės yra susitaikę su mirties atėjimu. Artimieji ir slaugės stengiasi sunkiai sergančio žmogaus gyvenimą palengvinti, padaryti jį patogesnį. Tenka išklausyti ir ligonių priekaištų, paraginimų ir, žinoma, daug padėkų. Bet kokios profesijos atstovas, darantis tai, ką gali geriausia šios pandemijos metu, yra vertinamas“, – pasakojo lietuvė.

Šiuo metu Jungtinėje Karalystėje yra itin sudėtinga situacija. Naujausiais duomenimis, čia yra 129 044 užsikrėtusieji koronavirusu ir net 17 337 mirusieji, todėl lietuvių bendruomenės narių pagalba šiuo metu yra nepamainoma.