Aktualijos

2020.04.06 14:27

JAV gyvenantis visuomenininkas ir mokslininkas Baltaduonis: koronaviruso proveržis atskleidė ir vilties teikiančių reiškinių

LRT.lt2020.04.06 14:27

Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos kopirmininkas dr. Rimvydas Baltaduonis teigia, kad koronaviruso pandemija parodė pasaulio pažeidžiamumą. JAV gyvenantis visuomenininkas, mokslininkas R. Baltaduonis pabrėžia: net ir labiausiai išsivysčiusių šalių visuomenės bei pasaulio bendruomenė nebuvo pasiruošusi tokiai krizei. Tačiau pašnekovas teigia, kad ligos proveržis atskleidė ir nemažai vilties teikiančių reiškinių.

R. Baltaduonis šiuo metu laiką leidžia būdamas karantine Niujorke. JAV gyvenantis lietuvis dėsto eksperimentinę bei energetikos ekonomiką Getisburgo koledže, Pensilvanijos valstijoje, ir teigia anksčiau pagalvojęs, kad jei kiltų kokia nors visuomeninė krizė, geriausia ją būtų pasitikti atokiame universiteto miestelyje Getisburge. Tačiau įvykiai susiklostė taip, kad metams į Kolumbijos universitetą Niujorke atvykusiam dirbti pašnekovui per proveržį teko likti pačiame jo epicentre JAV, rašoma finansų ministerijos pranešime spaudai.

Sugebame vienytis

„Kilusi krizė parodė, kokia pažeidžiama yra žmonija. Paaiškėjo, kad nesame pasirengę tokiems iššūkiams. Iki šiol egzistavusi tvarka privalės keistis, kad būtume geriau pasiruošę panašias grėsmes įveikti ateityje. Tačiau kartu koronaviruso proveržis maloniai nustebino žmonių noru vienytis, telkti jėgas ir drauge kovoti su kilusia grėsme. Tai labai aiškiai matyti visame pasaulyje ir teikia daug vilties“, – sako R. Baltaduonis.

Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovas atkreipia dėmesį, kad kovai su koronavirusu telkiasi valstybės institucijos, gyventojai, verslininkai, visuomeninės organizacijos. Itin aktyvios ir įvairiose pasaulio šalyse veikiančios lietuvių bendruomenės.

Anot R. Baltaduonio, įsikūrusios po Antrojo Pasaulinio karo kaip savitarpio pagalbos organizacijos, siekiančios vieni kitiems padėti išgyventi, įsikurti, užsienio lietuvių bendruomenės daug kur turės grįžti prie pradinių funkcijų: padėti vieni kitiems.

„Čia, JAV, bendruomenė yra itin stipri, bet matome, kad ir iššūkiai gali būti labai dideli. Daugelis žmonių neteks darbo, o socialinės apsaugos sistema, išvystyta Europos šalyse, Amerikoje yra ne tokia pajėgi ir organizuota. Taigi gali prireikti susitelkti savo kraštuose“, – kalba pašnekovas.

Prisidėti galima ne vien lėšomis

Ekonomistas R. Baltaduonis pabrėžia, kad COVID-19 proveržis pirmiausia yra visuomenės sveikatos krizė, kurią bendromis pastangomis privalome įveikti kuo skubiau. Tačiau pandemijai atslūgus, valstybių laukia milžiniški ekonominiai iššūkiai, o kartu su jais – psichologinės problemos.

„Be pajamų likusiems, neturintiems galimybės dirbti nuotoliniu būdu, nuo viruso nukentėjusiems žmonėms reikės ir psichologinės pagalbos. Čia būtinas mūsų visų susitelkimas ir valstybės parama, kad pagalba būtų visiems, ypač tiems, kurie su šia krize kovoja priešakinėse fronto linijos: medikams, pareigūnams, savanoriams. Jie mato proveržį labai iš arti ir tai paliks įspaudą jų ir jų šeimų gyvenimuose“, – teigia pašnekovas.

Siekdamas Lietuvos visuomenei padėti įveikti koronaviruso proveržio padarinius, R. Baltaduonis prisijungė prie finansų ministro Viliaus Šapokos iniciatyva įkurto fondo COVID-19 pasekmėms mažinti veiklos. Nors per dvi savaites į fondą surinkta daugiau kaip 600 tūkst. eurų pagalbai medikams ir ligoniams, fondo tarybos narys pabrėžia: prisidėti prie kovos su pandemija galima ne vien lėšomis, bet ir pažintimis su reikalingos įrangos tiekėjais, pagalba mezgant ryšius su kritinių sričių ekspertais, savo pačių ir savo verslų kompetencijomis bei išradingumu.

Tuo tarpu surenkamos lėšos padeda įveikti tiek šiuo metu kylančius, tiek ateityje dar laukiančius iššūkius. „Tas lėšas, kurių valstybei nereikės skolintis ar skirti iš rezervų, bus galima nukreipti kitiems iššūkiams spręsti. Tad prisijungiau prie šios iniciatyvos, kad paraginčiau ir pasaulio lietuvius, ir lietuvių verslą pasaulyje pagal individualias galimybes ir iš širdies prisidėti savo įnašais prie Lietuvos sustiprinimo ir sumažinti kilusios krizės pasekmes, kad, kaip kalbėjo prezidentė, COVID-19 fondo vadovė Dalia Grybauskaitė, Lietuva neišeitų iš šios krizės su skolų kupra“, – sako R. Baltaduonis.

Paskatins permainas

JAV gyvenantis ir dirbantis lietuvis pabrėžia, kad koronaviruso sukelta krizė kelia ne tik milžiniškų iššūkių, bet ir atveria naujų galimybių. Visų pirma, visuomenėms peržvelgti ir įvertinti savo vertybes bei apmąstyti tolesnę raidą. Tai proga paieškoti gilesnės prasmės savyje ir susitelkti kilnesnei bendrai veiklai. COVID-19 proveržis gali paskatinti ir mokslo, ekonomikos pokyčių, spartinti didesnę pridėtinę vertę teikiančių sprendimų plėtrą. Mokslininkas pabrėžia, kad po šios krizės turime tapti atsparesni, lankstesni ir greičiau prisitaikantys prie vis dažniau besikeičiančių ekonominių sąlygų.

„Getisburgo koledže, kuriame dirbu, daug metų buvo kalbama apie būtinybę vystyti nuotolinio mokymosi galimybes, tuo pačiu nuogąstaujant, kad šis procesas gali ilgai užtrukti ir galų gale nepavykti. Kilus koronaviruso proveržiui perėjimas prie dėstymo nuotoliniu būdu įvyko per savaitę. Tiesiog universitetai neturėjo kito pasirinkimo. Kas atrodė neįmanoma, pasirodo, galima padaryti ir labai greitai. Labai tikėtina, kad daug panašių pokyčių išvysime ir kitose srityse“, – mano pašnekovas.

Visą informaciją apie skirtingus būdus paremti fondą galima rasti www.lietuvosfinansai.lt.

COVID-19 pasekmių mažinimo fondas:

Gavėjas: Lietuvos Respublikos finansų ministerija

Sąsk. nr.: LT 56 1010 0000 0853 2407 (Lietuvos bankas)

Papildoma informacija:

Finansų ministerijai yra suteiktas paramos gavėjo statusas

Juridinio asmens kodas: 288601650
SWIFT kodas: LIABLT2XXXX

Trumpieji numeriai paremti (skambinant iš visų operatorių):

1845 – 2 eur

1846 – 5 eur

1847 – 10 eur

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.