Naujienų srautas

Aktualijos2020.03.25 21:26

Bendrabutyje Kauno rajone karantinuota moteris papasakojo apie sąlygas: čia visiškas chaosas

Iš Škotijos Londoną traukiniu pasiekusi, o vėliau į lėktuvą, skrendantį į Kauną, įsėdusi Marija Nemčenko sakė nesitikėjusi, kad Lietuvoje jos lauks toks chaosas. Dabar jauna moteris yra Lietuvos policijos mokyklos, esančios Mastaičiuose (Kauno raj.) bendrabutyje ir vis dar laukia atsakymų į svarbiausius klausimus. „Tai tikrai blogiausias laikas sugrįžti iš emigracijos. Buvau pasiruošusi karantinui ir net išsinuomojau tam butą, bet negaliu į jį nuvykti“, – apgailestavo LRT.lt pašnekovė.

Laukė 5 valandas

Antradienio pavakarę ji nusileido Karmėlavos oro uoste kartu su kitais sugrįžusiais tautiečiais. Moteris naujienų portalo redakcijai pasakojo, kad iš Glazgo išvyko tikėdamasi apsistoti tėvynėje. Kadangi jau seniai planavo sugrįžimą į Lietuvą po dvylikos emigracijos metų, vos tik pasibaigus buto nuomos sutarčiai Škotijoje, išsinuomojo butą Kaune, išsiuntė čia reikalingus daiktus, vaistus nuo migrenos ir maisto.

„Žinojau, kad reikės karantinuotis, todėl pasiruošiau. Nenorėjau, kad mama iš Kėdainių turėtų vežti man maistą. Pati viskuo pasirūpinau. Į Lietuvą grįždavau dažnai, čia filmavau ne vieną dokumentinį filmą ir jau anksčiau buvau suplanavusi dėl filmo grįžti dabar, vėliau išskristi keletui dienų ir vėl sugrįžti į Lietuvą balandžio 7-ąją.

Dabar vos tik atvykus niekas neklausė, ar turėsiu sąlygas karantinuotis pati. Informavau, kad galėsiu vykti į butą, bet turėjome laukti patikrinimo penkias valandas. Man pasisekė, kad kalbėjausi su maloniu ir supratingu vyru. Jis pasiūlė vykti į išsinuomotą butą ir pasirašyti, tačiau suprantama, kad vidurnaktį buto savininkė telefono jau nekėlė“, – pasakojo nusivylusi moteris.

Pašnekovė gimė ir augo Kaune ir nors jos mama gyvena Kėdainiuose, būtent laikinojoje sostinėje M. Nemčenko norėjo apsistoti. Tačiau iš Kauno miesto savivaldybės dar ir šiandien ji girdi tik neigiamą atsakymą. Neva neregistruota Kaune ji negali būti karantinuota šiame mieste, o Kauno rajono savivaldybės darbuotojai moteriai paaiškino, kad ji yra kaunietė ir gali būti karantinuota mieste.

Ir nors kai kuriuos su ja atskridusius žmones pavyko apgyvendinti netoliese oro uosto esančiame viešbutyje, jai ir kai kuriems kitiems žmonėms teko vykti į Mastaičiuose esančius bendrabučius. „Visi pradėjo eiti poromis, o kai kurie žmonės panoro gyventi po vieną, todėl kambarių viešbutyje greitai tiesiog neliko. Žinote, dar ir dabar mums besikalbant sunku patikėti, kad dabar tokie dalykai vyksta. Taip. Tai nėra pasaulio pabaiga, bet viskas čia atrodo labai chaotiška, o atvykus į bendrabutį man prasidėjo intensyvi migrena“, – pasakojo ji.

Jaučiasi kaip spąstuose

Marija prisimena, jog iš pradžių ją norėta apgyvendinti su kita moterimi. Tačiau ši elgėsi neadekvačiai ir, pasak pašnekovės, atrodė įkaušusi, todėl galiausiai ji kambarį gavo viena.

„Čia nehigieniška, nėra elementariausių daiktų, karšto vandens. Koridoriuje vaikšto sargas, bet ir jis nieko nežino. Tik patarė mums neatidarinėti durų, todėl taip ir sėdžiu čia ir tik bandau susisiekti su savivaldybėmis. Kauno rajono savivaldybėje dirbančios Jurgitos dėka man pavyko gauti kai kuriuos atsakymus, bet vis dar esu čia įstrigusi.

Suprasčiau, jei būtų pritaikytos ir skirtos patalpos žmonėms. Liūdna, kad žmonės nesilaikė karantino ir ėjo visur, nežiūrėjo į viską rimtai. Trūko savimonės ir dabar situacija tokia, kad viskas daroma priverstinai, nors nėra sukurtos tam sąlygos. Visada gindavau Lietuvą, bet dabar gavau smūgį per veidą“, – pasakojo ji.

Situaciją vertina kritiškai

Kaip LRT.lt sakė Kauno rajono mero patarėjas Edmundas Mališauskas, viskas šiuo metu vyksta pagal nustatytą tvarką ir interpretacijoms čia vietos nėra. Specialisto teigimu, vien antradienį buvo apgyvendinta daugiau nei 200 žmonių. Dar kelių lėktuvų Kauno mieste ir rajone bus sulaukta trečiadienį ir penktadienį.

Nepaprastosios padėties metu šalyje be pertraukų dirba ir savivaldybių darbuotojai. Jie žmonėms stengiasi suteikti visą reikalingą informaciją ir juos apgyvendinti.

„Nėra paprasta viską suvaldyti. Labai trūksta žmogiškųjų išteklių. Mūsų komanda taip pat ir naktimis nemiega.

Sprendimas (karantinuoti sugrįžtančiuosius) buvo priimtas prieš kelias valandas ir numestas mums, savivaldybėms. Esame tikrai dėkingi visiems savanoriams ir dorojamės kartu“, – pasakojo E. Mališauskas.

Anot jo, daugybė žmonių prašė galimybės patys pasiimti atvykstančius artimuosius ar apgyvendinti juos savo namuose, aprūpinti maistu ir kitais reikalingais daiktais. Tačiau, remiantis dabartiniu nutarimu, tai būtų taisyklių pažeidimas, o visų atvykstančių žmonių karantinu rūpinasi savivaldybių atstovai.

„Turime žmones vežti į įstaigas autobusais, kuriuose daug žmonių. Savivaliauti, žinoma, negalime ir darome viską, kas įmanoma.

Ir vakar kai kurios savivaldybės buvo atsiuntusios į oro uostą savo autobusus, bet negalėjome duoti išsivežti žmonių, nors jų net buvo nedaug. Manau, buvo galima viską išspręsti kur kas paprasčiau“, – pasakojo jis.

LRT.lt primena, kad Vyriausybė nusprendė dėl koronaviruso plitimo visuotinį karantiną Lietuvoje pratęsti iki balandžio 13 dienos. Per karantiną apribotas išvykimas iš šalies ir atvykimas į ją, draudžiami žmonių susibūrimai, uždarytos kavinės, daugelis parduotuvių, neteikiamos įvairios paslaugos.

Taip pat neveikia šalies švietimo, ugdymo įstaigos, gyventojams rekomenduojama dirbti iš namų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą