Naujienų srautas

Aktualijos2020.03.24 20:45

Iš Vokietijos keltu grįžęs lietuvis apie kelionę namo: neatsakingi tautiečiai ir patikra, sukėlusi vienos moters isteriją

Ugnė Jonaitytė, LRT.lt 2020.03.24 20:45

Pastarosiomis dienomis Klaipėdos uoste švartavosi ne vienas keltas su iš užsienio grįžtančiais tautiečiais. Vienu jų iš Vokietijos parvykęs Rolandas (pavardė redakcijai žinoma – LRT) pasakoja, jog visos kelionės metu dauguma tautiečių laiką leido kajutėse, bet buvo ir tokių, kurie garsiai juokavo apie koronavirusą ir apie saugų atstumą negalvojo. Tačiau labiausiai pašnekovui užkliuvo patikros procedūra jau pasiekus uostą.

Kovo 20 dieną Rolandas kartu su dar keliais šimtais lietuvių keltu pasiekė Klaipėdą. Pašnekovas jau 7-erius metus dirba Vokietijos įmonėje, pramonės srityje. Kaip pasakoja, jam tenka nemažai keliauti – savaitę gali dirbti Vokietijoje, kitą – jau Belgijoje ar Švedijoje.

Į gimtąją šalį pašnekovas panoro grįžti išgirdęs apie uždaromas sienas, be to, užsienyje kaip tik užbaigė ir projektą, prie kurio dirbo. Kelionės namo bilietą vyras įsigijo internetu.

54-erių metų vyro teigimu, kelte nebuvo pateikiama jokių rekomendacijų dėl koronaviruso prevencijos, nors restoranai ir nedirbo. Žmonės, laukdami eilėje prie kelto, elgėsi įvairiai – vieni drąsiai vaikščiojo ir būriavosi, kiti buvo su kaukėmis, laikėsi atokiau.

„Tik žmogus, kuris tikrino dokumentus, buvo su pirštinėmis ir kauke, daugiau niekas nesiskyrė nuo įprastinės tvarkos“, – sako lietuvis.

Užkliuvo nedrausmingi tautiečiai

Jis pats teigia pasirinkęs brangesnę kajutę, kad galėtų gyventi vienas, taip pat apsirūpino maistu. Visą kelionę praleido užsidaręs, tik kartais, įsitikinęs, jog nėra žmonių, išeidavo pakvėpuoti grynu oru. Rolandas patikina, jog dauguma lietuvių elgėsi taip pat.

„Žmonės sėdėjo kajutėse, nekišo niekur nosies, nors nebuvo draudimo kelte judėti, bet jie patys to nedarė“, – komentuoja pašnekovas.

Tiesa, kelis kartus išėjęs iš kajutės, jis sako matęs ir kitokio elgesio pavyzdžių. Kelis neblaivius jaunuolius, juokaujančius apie koronavirusą ir keliančius triukšmą, Rolandui teko ir sudrausminti.

„Jie labai juokėsi iš viso to reikalo, šūkavo „koks čia dar koronavirusas!“ ir šaudė šampaną. Aš juos raminau, sakiau, kad baigtų. Jie dar siūlė man išgerti, tai pasakiau, kad eitų toliau nuo manęs. Kai griežtai pasakiau, tai iš pradžių nesuprato, bet po to atsitraukė“, – sako lietuvis.

Dažnai keltu keliaujantis vyras patikina, jog tokio elgesio pavyzdžių jam teko matyti ne kartą, tačiau koronaviruso kontekste tokie atvejai įgauna visai kitokią reikšmę.

„Baisu, kad žmonės nesupranta iki galo ir tu jiems gali 10 000 kartų sakyti, jie vis tiek taip darys. Yra tokia grupė žmonių, kurių ar mentalitetas toks, ar auklėjimo stoka. Ir ką tu jiems padarysi, juk neišmesi į vandenį“, – mintimis dalijasi pašnekovas.

Pasipiktino patikros tvarka

Tačiau dar labiau nei nedrausmingi jaunuoliai, Rolandą papiktino patikros tvarka keltui pasiekus Klaipėdos uostą. Jis pasakoja, kad visi keleiviai su lengvaisiais automobiliais buvo pakviesti rinktis prie administracijos, bendroje patalpoje.

„Susigrūdę ten prastovėjome apie valandą. Tai aš sakau, jeigu ten ir buvo užsikrėtęs kas nors, tai tikrai visi galėjome pasigauti. Mačiau moterį, kuri išsigandusi pradėjo rėkti, kad žmonės pasitrauktų nuo jos, ar nemato, kad ji su vaiku.

Bandžiau ir aš sakyti jiems, kad pasitrauktų. Bet eilė tokia susispaudus buvo, kad nebuvo erdvės. Moteris į ašaras puolė, į isteriją“, – pasakoja lietuvis.

Į keltą patikrinti keleivių, pašnekovo teigimu, įlipo 6 ar 7 specialistai. Jie buvo su apsaugos priemonėmis, kaukėmis, pirštinėmis. Visiems atvykusiems žmonėms matavo temperatūrą, jie turėjo užpildyti anketas, jose nurodyti duomenis apie save, įvardyti, kur praleis dviejų savaičių karantiną.

„Po to reikėjo dar vieną dokumentą užpildyti, kad tu sutinki su tomis sąlygomis. Kas ant žemės, kas ant nugarų pasidėję pradėjo pildyti. Tai aš tada sakiau: „Ar negalėjote iškart paduoti tų lapelių?“ Tai buvo papildomas kontaktas. Dar arčiau, ilgiau, pavojingiau“, – įsitikinęs Rolandas.

Jis pabrėžia, kad pretenzijų patikrą atlikusiai komandai neturi, tačiau patikros tvarką vadina nelogiška. Pašnekovo manymu, egzistuoja ne vienas saugesnis būdas, kuriuo iš užsienio atvykę tautiečiai galėjo būti užregistruoti ir patikrinti:

„Galėjo pagal kajutes kviesti žmones po kelis nusileisti prie administracijos. Nusileidžia, užregistruoji ir paleidi į automobilį sėdėti. Būtų daug greičiau, daug patogiau ir daug saugiau.

Čia paprastas ir logiškas dalykas, aš nesuprantu, tikėjausi, kad jie tikrai taip padarys. Galų gale buvo galima mašinose tikrinti, bet ne laikyti toje patalpoje. Tai mane labai supykdė, aš pats dėl savęs dabar jaudinuosi.“

Karantiną leidžia atskirai nuo artimųjų

Šiuo metu iš Vokietijos parvykęs vyras laikosi saviizoliacijos, Klaipėdoje gyvena atskirai nuo artimųjų. Sako, nėra linkęs panikuoti, tačiau dabartinė situacija atsipalaiduoti neleidžia.

„Gali visko prisigalvoti. Aš važiavau šiek tiek peršalęs, esu pakimęs, bet temperatūros nėra. Galvojau, reikia pasitikrinti, kas čia žino. Bet kai simptomus nupasakojau, pasakė, kad simptomai ne kritiniai, niekur nejudėkite ir stebėkite save, sakė, kad kol kas nuvažiuoti galimybių į mobilųjį punktą nėra.

Baisiausia yra nežinomybė. O nežinomybę skatina tai, kad tave gali apkrėsti ir tu to nežinosi. Arba tokie žmonės, kurie išlipę iš kelto neblaivūs kažkur šlaistosi“, – teigia Rolandas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi