Aktualijos

2020.03.18 20:52

Iš Singapūro keliavę lietuviai įstrigo Londone: esame beviltiškoje padėtyje

Karolina Marcinkevičiūtė, Ugnė Jonaitytė, LRT.lt2020.03.18 20:52

Singapūre studijuojančią dukrą lankę Olga ir Žilvinas Sūdžiuvai jau tris dienas yra Londone, jie ieško visų įmanomų galimybių sugrįžti į Lietuvą. Keturių žmonių šeima nesitikėjo, kad dėl sparčiai po visą pasaulį plintančio COVID-19 teks ne tik keisti savo atostogų planus, bet ir įstrigti svečioje šalyje. Su LRT.lt kalbėję lietuviai sako, jog po ilgos kelionės ir bandymų įsigyti naujus skrydžius į Vilnių baigėsi ir pinigai, ir kantrybė. 

Keliavo drąsiai

Pora pasakoja, kad kovo 11 dieną drąsiai keliavo į Singapūrą. Nors ši valstybė jau buvo nerekomenduojamų keliauti sąraše, ten gyvenanti dukra patikino, kad situacija nėra grėsminga ir atsakingos institucijos ėmėsi visų reikalingų veiksmų, kad pavojų keliantis virusas būtų suvaldytas.

„Kovo pradžioje dar nebuvo suirutės. Mūsų dukra gyvena toje šalyje ir visą informaciją girdėjome iš pirmų lūpų. Susirgusiųjų skaičius siekė tik šimtą ir ši šalis ėmėsi labai griežtų priemonių. Matėme tai ir vos tik nuvykę. Visose viešose vietose stovi specialūs aparatai, kuriais stebimi praeinančių žmonių sveikatos duomenys. Jei žmogui pakyla kūno temperatūra, viskas tuoj pat parodoma.

Visur buvo imamasi griežčiausių priemonių ir izoliacijos. Dukters universitete taip pat buvo stebima situacija, studentai privalėjo fotografuoti savo temperatūros duomenis, dalis paskaitų buvo perkeltos į elektroninę erdvę“, – pasakojo Olga Sūdžiuvienė.

Ji pasakojo, kad su visa šeima jautėsi drąsiai ir tik stebėjo, jog situacija Italijoje įsibėgėja, kai tuo tarpu Singapūre buvo puikiai tvarkomasi. Tačiau po kelių dienų jie sulaukė bičiulių iš Lietuvos žinučių, kad reikia kuo greičiau grįžti į šalį, nes bus uždaromos sienos. Sunerimę jie pradėjo ieškoti išeičių ir jau kitą dieną, kai buvo atšauktas jų kovo 27-osios skrydis į Vilnių, pakeitė visus savo planus.

„Iš Vilniaus skridome per Varšuvą ir viskas buvo ramu. Visi sprendimai atrodė labai geri, bet tik iki šeštadienio. Nuolat stebėjome besikeičiančią situaciją, sekėme naujienas.

Kai viskas buvo atšaukta, kreipiausi ir į Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministeriją, bet ten tik išgirdau apgailestavimus dėl tokios mūsų padėties ir pasakymą, kad niekuo negali padėti. Siūlė išeičių ieškoti patiems. Įsigijome du skrydžius. Pirmasis į Londoną per Jungtinius Arabų Emyratus (JAE) ir antrasis – į Vilnių per Briuselį, bet įstrigome tik pasiekę Londoną“, – atsiduso moteris.

Automatiškai atšaukiami skrydžiai

Sužinojusi, kad artimiausia Lietuvos ambasada yra Japonijoje, Olga kreipėsi ir į ją, tačiau užsiregistravę kaip į bėdą pakliuvę lietuviai jie atsakymo sulaukė po kurio laiko ir jis jų nenudžiugino. „Ir vėl siūlo ieškoti galimybių grįžti savarankiškai, nes visos sienos uždarytos. Žinoma, ir iki šio atsakymo tai darėme“, – sakė O. Sūdžiuvienė.

Vilniečių šeima taip pat pasakojo, kad atsidūrę Londone taip pat nesulaukė jokios pagalbos. Nebeskaičiuodami išleidžiamų šiai kelionei pinigų jie nusipirko dar vieną skrydį į Vilnių per Frankfurtą. Tačiau netrukus ir jis buvo atšauktas, o jų užsakymą priėmusi darbuotoja paaiškino, kad atšaukė ne skrydį vykdanti įmonė, o Lietuva. Jiems buvo pasakyta, kad visi skrydžiai yra anuliuojami sistemose vien įvedus paso duomenis.

„Mes galime skristi į Frankfurtą, bet ne į Vilnių, todėl dabar neribotą laiką turėsime likti karantine viešbutyje netoliese Londono Hitrou oro uosto“, – pasakojo pašnekovė.

Tuo tarpu savo verslą turintis Žilvinas apgailestavo ir dėl karantino. Vyras turi skubiai grįžti dėl savo darbo, bet negali to padaryti, o jei ir pavyktų sugrįžti, jam tektų dvi savaites praleisti karantine Lietuvoje. Jis piktinosi, kad sugrįžti į Lietuvą buvo skiriama per mažai laiko, o ir kiti Vyriausybės veiksmai, siekiant apsaugoti šalies gyventojus, anot jo, nebuvo logiški.

„Grįžęs iš saugesnės šalies (Singapūro – aut. past.) dabar turiu likti Londone už didžiulius pinigus ir net nežinau, kaip grįšime. Vėliau dar dvi savaites negalėsiu eiti į darbą. Visi šie mūsų Vyriausybės veiksmai man tiesiog trukdo grįžti namo“, – piktinosi jis.

Siūlo apgyvendinimą

Įvairiose užsienio lietuvių ar keliautojų „Facebook“ grupėse jau atsiranda ir svetur gyvenančių tautiečių, kurie siūlo apgyvendinimą įstrigusiems ir į Lietuvą negalintiems sugrįžti lietuviams.

Pavyzdžiui, lietuvė Alina Komkaitė nurodė Bulgarijoje turinti du nedidelius butus, į kuriuos galėtų nemokamai priimti 6 žmones, prašytų susimokėti tik už komunalines paslaugas. Tokia idėja kilo pamačius kito lietuvio pasiūlymą priimti užstrigusius tautiečius.

„Papasakojau vyrui ir jis pasakė, kad galime Bulgarijoje pasiūlyti, jei tik aktualu. Supranti, kad jei pats atsidurtum tokioje situacijoje, būtų smagu, jei sulauktum pagalbos. Patys keliaujame nemažai, esame ne kartą sulaukę pagalbos iš aplinkinių, dėl to ir patys taip sureagavom. Jei daugiau lietuvių būtų tokie žmogiški, tai gal ir gyventi visiems būtų paprasčiau“, – įsitikinusi tautietė.

Tiesa, kol kas pagalba pasinaudoti norinčių lietuvių neatsirado. Anot A. Komkaitės, panašu, jog Bulgarija nėra labai populiari turizmo kryptis. „Sezonas prasideda daug vėliau“, – sako ji.

Kita lietuvė, Vokietijoje, Bavarijoje gyvenanti Aliona Danilevičienė, paskelbė, kad priimtų įstrigusius tautiečius į savo namus. Tikina, jog nusprendė prisijungti prie kitų pagalbą siūlančių tautiečių.

„Yra laisvas kambarys su lova, esant reikalui, dvi lovos salone, yra ir vietos ant grindų. Mums žmonės nemaišo ir pagelbėti galime, jei tik žmonės nėra labai išrankūs. Susispausim ir sutilpsim, o kalbant, ar nebijau užsikrėsti, tai, manau, baisiau už ligą yra nužmogėjimas“, – teigia pašnekovė.

Tarp šalių, kuriose užsienio lietuviai siūlo pagalbą, yra ne tik Bulgarija ar Vokietija, bet ir Norvegija, taip pat Kanarų salos.

Karantinas gali būti pratęstas

LRT.lt primena, kad karantinas Lietuvoje prasidėjo naktį iš sekmadienio į pirmadienį ir truks 15 dienų. Atsižvelgiant į situaciją, jis gali būti pratęstas.

Paskelbus karantiną šalyje įsigaliojo draudimas užsieniečiams atvykti į Lietuvą tiek oro, tiek sausumos ar jūros transportu per visus Lietuvos pasienio punktus. Išimtys taikomos transporto priemonėms, kurios vykdo komercinę veiklą, užtikrina būtinų prekių pristatymą.

Atvykti į šalį gali Lietuvos piliečių šeimos nariai, turintys teisę gyventi Lietuvoje, diplomatiniam korpusui priklausantys asmenys, NATO ir NATO šalių kariniuose daliniuose tarnaujantys žmonės, juos aptarnaujantis karinis personalas.

Šiuo metu šalyje uždrausti visi vieši renginiai, nepriklausomai nuo jų dydžio ar erdvės. Visoms įmonėms – tiek valstybinėms, tiek privačioms – siūloma maksimaliai taikyti nuotolinio darbo organizavimą.

Lietuvoje iš viso kol kas nustatyti 33 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, dalis jų užfiksuoti Klaipėdoje. Pirmoji šiuo virusu užsikrėtusi lietuvė jau pasveiko ir praėjusią savaitę iš ligoninės buvo išleista namo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.