Aktualijos

2020.03.04 11:24

Apklausa: apie grįžimą į Lietuvą galvoja 79 proc. išvykusiųjų

LRT.lt 2020.03.04 11:24

Užsienio reikalų ministerijos (URM) užsakymu atliktame tyrime paaiškėjo, kad apie grįžimą į Lietuvą galvoja 79 proc. respondentų.

Tyrimas parodė, kad grįžimą planuoja 19 proc. respondentų (4,3 proc. – šiais arba kitais metais, 9,4 proc. – per artimiausius 5 metus, 5,3 proc. – ne anksčiau kaip po 5 metų), dar 60,3 proc. neatmeta galimybės grįžti kada nors ateityje, rašoma pranešime spaudai.

Svarbiausius faktorius, skatinančius grįžimą į Lietuvą, apklausos dalyviai nurodė likusią šeimą, draugus (65,6 proc.), galimybę rasti gerai apmokamą darbą (29 proc.), norą dirbti ir kurti Lietuvai (26,2 proc. ), aukštą gyvenimo kokybę Lietuvoje (23,5 proc.), norą, kad vaikai augtų Lietuvoje (20,7 proc.), galimybę rasti išsilavinimą atitinkantį darbą (19,4 proc.). 24,2 proc. respondentų nurodė, kad „niekur kitur nesijaučiu taip gerai, kaip Lietuvoje“.

Apklausos dalyviai taip pat įvardino didžiausias kliūtis grįžti ir rizikas, planuojant grįžimą. Tai yra per žemas atlyginimas (65,7 proc.), tolerancijos trūkumas visuomenėje, ksenofobija (45,6 proc.), darbdavių požiūris į darbuotojus (39,4 proc.), galiu nerasti darbo pagal išsilavinimą (23,1 proc.), neigiamas požiūris į išvykusius (20,9 proc.), nėra tikri, ar sėkmingai integruosis vaikai (18,6 proc.).

21 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų, teigė, kad, jei reikėtų sprendimą priimti dabar, iš Lietuvos nebeišvyktų. Pagrindinės jų nurodytos priežastys – situacija Lietuvoje pastebimai gerėja, nebepalikčiau artimųjų, išvykęs įvertinau, ką palikau Lietuvoje, emigracija sunkesnė, nei maniau, rašoma URM pranešime spaudai.

87 proc. respondentų nurodė, kad gyvenant užsienyje jiems yra svarbus tautinis identitetas. Lietuvybę šie respondentai išlaiko bendraudami su giminėmis, draugais Lietuvoje, sekdami lietuvišką žiniasklaidą, skaitydami lietuviškas knygas, puoselėdami lietuviškas tradicijas, švęsdami lietuviškas šventes, bendraudami su vietos lietuviais, rinkdamiesi atostogas Lietuvoje, kt. 89 proc. nepilnamečių vaikų turinčių respondentų yra svarbu, kad jų vaikai saugotų savo lietuviškas šaknis.

96,5 proc. respondentų nurodė, kad, ir gyvenant užsienyje, jiems yra svarbi Lietuvos pažanga ir gerovė.

80 proc. taip atsakiusiųjų nurodė ir patys prisidedantys prie gerovės Lietuvoje kūrimo, remdami Lietuvoje gyvenančius artimuosius, skatindami turizmą į Lietuvą, jaunąją kartą užsienyje mokindami lietuvių kalbos, tradicijų, dalyvaudami labdaros, paramos, savanorystės iniciatyvose, tarpininkaudami užmezgant kontaktus tarp Lietuvos ir užsienio šalių, dalyvaudami bendroje mokslinėje, akademinėje veikloje.

Tyrimą atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“, apklausoje dalyvavo 1874 užsienio lietuviai, gyvenantys 56 šalyse.