Naujienų srautas

Aktualijos2019.12.12 20:04

Škotijos universiteto diplomą lietuvis atsiėmė vilkėdamas tautinį kostiumą, kurį siuvosi nuotoliniu būdu

Viktorija Lideikytė, LRT.lt 2019.12.12 20:04

Škotijos universitete baigęs magistro studijas, Giedrius Kartanovič atsiimti diplomo keliavo pasipuošęs gimtosios Lietuvos tautiniu kostiumu. Tai darė norėdamas pagerbti tėvynę, į kurią grįžta tik atostogų. Tiesa, siuvėjoms teko kirpti devynis kartus nepamatavus – Giedrius gyveno Brazilijoje, tad pirmą sykį kostiumą pasimatavo prieš pat šventę.

Idėja per Škotijoje esančio Šv. Andriejaus (Saint Andrewso) universiteto diplomo įteikimo iškilmes pasipuošti Lietuvos tautiniu kostiumu Giedriui kilo perskaičius ceremonijos instrukcijas, kuriose buvo nurodyta, jog į šventę galima ateiti vilkint tautinį savo gimtosios šalies apdarą. „Iš karto pagalvojau, jog tai būtų puikus būdas pagerbti tėvynę, kurioje jau ganėtinai ilgai negyvenu“, – portalui LRT.lt sako aštuonerius metus svetur gyvenantis Giedrius.

Vaikinas pasakoja, kad gyvendamas užsienyje dažnai pastebi, jog kitų šalių gyventojai išdidžiai vilki tautinius kostiumus. „Dažnai matau škotus su kiltais, brazilus kaubojus su jų apdarais. Juos jie vilki ne tik per šventes, bet ir kasdieniniame gyvenime“, – pasakoja kitų šalių ir kultūrų įkvėptas Giedrius.

Linksma ir jo tautinio apdaro siuvimo istorija. Tuo metu, kai kostiumas buvo siuvamas Lietuvoje, Giedrius gyveno Brazilijoje. Pirmą kartą rūbus jis pasimatavo jau sugrįžęs į Škotiją, prieš pat diplomo įteikimo šventę. „Kostiumą teko siūtis pagal užsakymą. Buvo šiek tiek sudėtinga, nes gyvenau Brazilijoje. Pasiūtas kostiumas iš Lietuvos buvo išsiųstas į Škotiją man jo net nepasimatavus. Nors buvo šiek tiek rizikinga, viskas pavyko kuo puikiausiai!“ – džiūgauja informatikos magistro studijų absolventas.

Giedrius pasakoja besiilgintis Lietuvos ir čia gyvenančių draugų bei šeimos. „Jaučiu sentimentus, nes tai yra mano šaknys, gimtinė, iš kurios esu kilęs ir užaugęs. Kad ir kur tuo metu gyvenčiau, Lietuvą stengiuosi aplankyti bent du kartus per metus, būtinai ir per Kalėdas“, – pasakoja jis.

Nors Lietuvoje pastaruoju metu jis retas svečias, vaikinas prisipažįsta laikantis save patriotu. „Užsieniečiams visada išdidžiai sakau, kad esu iš Lietuvos, ir paaiškinu, kur ji yra. Žmonėms įdomi mūsų šalies istorija, kultūra ir kalba. Mėgstu pasigirti Lietuvos pasiekimais pasauliniu lygiu, objektyviai padiskutuoti apie šalies stiprybes bei silpnybes. Visuomet kviečiu visus draugus aplankyti ir pamatyti Lietuvą savo akimis. Savo gimtinę aprodžiau žmonėms iš daugybės šalių nuo Amerikos iki Azijos“, – sako Giedrius.

Ką veiks baigęs studijas, vaikinas sako konkrečiai dar nesuplanavęs. „Šiuo metu konkrečių planų neturiu. Kitais metais daugiausia laiko planuoju praleisti Jungtinėse Amerikos Valstijose, o ką veiksiu po to, dar nenusprendžiau. Jeigu ateityje negyvensiu Lietuvoje, gimtinėje stengsiuosi bent vasaroti, – tikina Giedrius. – Manau, jog savo pirmąjį namą tikrai statysiu Lietuvoje.“

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą