captcha

Jūsų klausimas priimtas

Radijo skyrius

Lietuvos radijo įkūrimo data – 1926 m. birželio 12 d., kai eteryje pasigirdo pirmieji lietuviški žodžai: „Alio, alio. Radijo Kaunas-Lietuva“. Naują radijo stotį statė prancūzų bendrovė SFR. Stoties viršininku paskirtas karo inžinierius A. Jurskis.

1936 m. pastatyta Klaipėdos radijo stotis, kuri buvo įrengta Jakų dvare, o studija miesto centre - Pašto rūmuose. Stoties viršininku buvo paskirtas S. Blinstrubas. 1945 m. vokiečiai, traukdamiesi iš Klaipėdos, sunaikino stotį ir studijos įrenginius.

1938 m. surengtas konkursas statyti naują radijo stotį Kaune. Stotį įrengti pavesta anglų firmai „Standart“, antenos įrenginius pagaminti - prancūzų bendrovei „SFR“, elektrinę – šveicarų „Gebrueder Sulcer“. Stotis pastatyta 1939 m. Sitkūnuose, tačiau, prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, nebuvo įrengta.

Pirmoji radijo stotis Vilniuje pradėjo veikti 1927 m. Žvėryne, Vytauto gatvėje. 1930 m. Liepkalnyje pastatytas naujas stoties pastatas. Prieš karą pradėta statyti radijo stotis Viršuliškėse, ji įrengta karui pasibaigus.

1939 m. grąžinus Vilnių Lietuvai buvo perimtos radijo stotys. Vadovais paskirti S. Blinstrubas ir A. Gustaitis.

Pirmaisiais mėnesiais radijo programa trukdavo apie 30 min., o jau 1940 m. - apie 7-8 val. Buvo skaitomos trumpos žinios.

Pirmasis radijo diktorius - P. Babickas, pirmoji diktorė - I. Garmiūtė.

Lietuvos radijas daug dėmesio skyrė kultūrai. Koncertuodavo Radiofono orkestras, žymiausi dainininkai ir muzikantai, buvo transliuojamos operos, plokštelių muzika.

Radijo teatro pradžia - 1927 m. Pirmasis radijo spektaklis - Liudo Giros pjesė „Beauštanti aušrelė“, vaidino karių teatro trupė, režisierius V. Braziulevičius. Labai populiarūs vaidinimai: „Pupų dėdės pastogėje“, „Aukštaitis, Žemaitis ir Dzūkas“ ir kiti. Radijo teatre režisavo ir vaidino daugelis žinomų režisierių ir aktorių: B. Babkauskas, D. Banionis, B. Dauguvietis, S. Jukna, O. Juodytė, V. Jurkūnas, A. Kernagis, K. Kymantaitė, M. Mironaitė, J. Miltinis, L. Zelčius ir kiti.

Šiuo metu fonduose sukaupta apie 1000 radijo teatro įrašų. Pirmaisiais metais radijo teatro transliacijos vyko tiesiog iš studijos, nuo 1949 m. buvo pradėta įrašinėti į magnetofono juostą.

Nuo 1990 m. radijo programos transliuojamos visą parą.

Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close