captcha

Jūsų klausimas priimtas

Klaipėdos buvusio dujų fabriko saugyklos. apleisti.lt nuotr. LTV2

„Atspindžiai“: pramoninio paveldo keliais

Vedėjai:
Klaipėdos buvusio dujų fabriko saugyklos. apleisti.lt nuotr.
Kada:
Kanalas:
LRT Kultūra
Trukmė:
Naujausias Įrašas:

Pramoninio paveldo keliais: kaip anglai išmokė klaipėdiečius gaminti dujas? O kaip tauragiškiai Angliją pripratino prie bekono gaminių?

Klaipėdoje, Liepų gatvėje, XIX a. pabaigoje pastatytas dujų fabrikas. Miesto apšvietimui naudojamos dujos buvo gaminamos iš akmens anglies, kuri nuo Danės uosto buvo atvežama vežimais, vėliau fabrikas bėgiais sujungtas su miesto geležinkeliu. Susiformavo dar vienas Klaipėdos pramoninis rajonas. Be dviejų egzotiškų atštuonkampių gazholderių iki šių dienų išliko pastatai, buvę skirti specialistams, ir direktoriaus namas, kuriame pradžioje dirbo ir fabriko administracija. Klaipėdos buvusio dujų fabriko saugyklos yra trečios pagal senumą Europoje.

Tarpukaryje Tauragėje iškilo vienos svarbiausių skerdienos ir mėsos gaminių eksportuotojos į Angliją, akcinės bendrovės „Maistas“, fabrikas. Per pusantrų metų pastatytas vadinamasis „daniškojo tipo“ bekonų fabrikas, aprūpintas moderniausiais įrenginiais. Gaminių kokybę kontroliavo anglų apmokyti specialistai, kurie baigę kursus gaudavo bekonienos meistro vardą. Sovietmečiu nacionalizuotas fabrikas neprarado svarbos, tik pervadintas Tauragės mėsos kombinatu. Prie sovietų atsirado naujų tradicijų ir terminas „išsinešti“. Dabar jau beveik griuvėsiais virto nenaudojami pastatai. Iš po tinko lenda raudonos plytos ir šimtametė istorija. 

Laidos autorė Ingrida Daraškevičiūtė, režisierius Linas Paugis.

„Atspindžiai“ – kovo 21 d., pirmadienį, 18.30 val. per LRT KULTŪRĄ.

 

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close