captcha

Jūsų klausimas priimtas

Laidos vedėjas Virginijus Savukynas. LTV1

„Istorijos detektyvai“: nežinomi LDK ir Maskvos kunigaikštystės santykiai

Vedėjai:
Laidos vedėjas Virginijus Savukynas.
Kada:
Kanalas:
LRT Televizija
Trukmė:
Naujausias Įrašas:

XIV a. Lietuvos valstybė išsiplėtė į Rytus, o daugelis Gediminaičių valdė Rusios miestus. Jie Rusią gynė ir nuo totorių. Du Algirdo sūnūs dalyvavo ir suvaidino svarbų vaidmenį Kulikovo mūšyje.

Maskvos caras Ivanas IV, dar žinomas kaip Ivanas Rūstusis, visą savo gyvenimą siekė sunaikinti Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę, o jos valdovą ir savo konkurentą Žygimantą Augustą niekino. Regis, toks žmogus negalėjo nieko bendro turėti nei su Lietuva, nei su Gediminaičiais. Tačiau ar tikrai?

„Kai Žygimantas Augustas mirė, Ivanas Rūstusis ir jo sūnus pretendavo į sostą kaip Gediminaičių kraujo turintys asmenys. Tai savimonėje paliko didelį pėdsaką“, – laidoje teigs istorikas dr. Rimvydas Petrauskas.

O viskas prasidėjo nuo to, kai Vytautas Didysis išleido savo dukrą Sofiją už Maskvos kunigaikščio. „Vytautas vienintelę savo dukrą Sofiją išleido už Maskvos kunigaikščio, dar tada tik sosto įpėdinio. Tuo metu iki galo nebuvo aišku, ar jis tikrai įsitvirtins Maskvos soste. Čia tokie du politiniai pabėgėliai susitiko. Vienas Vytautas, o kitas iš totorių nelaisvės grįžtantis Vasilijus“, – pasakos Rimvydas Petrauskas.

Ir galiausiai laidoje bus nagrinėjami XVII a. pradžios įvykiai, kai lietuviai su lenkais buvo užėmę Kremlių.

„Maždaug nuo 1608 m. buvo aišku, kad Maskvoje visiška netvarka ir reikia ja pasinaudoti. Turbūt ne be Zigmanto Vazos aplinkos pastangų buvo skleidžiama maždaug tokia propaganda: tuo metu, kai ispanai užkariauja Indiją, mes čia sėdime ginklus sudėję,užuot pasiėmę tai, kas lengvai paimama, t.y. Maskvą“, – pasakos istorikas dr. Eugenijus Saviščevas.

 

„Istorijos detektyvai“ kartu su Virginijumi Savukynu – sekmadienį 16.15 val. per LRT TELEVIZIJĄ.

Komentarai

Spausdami siųsti mygtuką sutinkate su Taisyklėmis ir atsakomybe
Kraunasi ...
 
GrojaraštisIrašaiKeisti
Kraunasi ...
  
VartotojasPašalinti
Kraunasi ...
Close