Finalo dramą laimėję slovėnai pirmą kartą tapo Europos krepšinio čempionais

Sekmadienio vakarą Stambulo „Sinan Erdem“ arenoje paaiškėjo naujieji Europos krepšinio čempionai. Jais tapo rezultatu 93:85 (20:22, 36:25, 15:20, 22:18) Serbijos rinktinę po dramatiškos kovos nugalėję Slovėnijos krepšininkai.

Slovėnijos krepšininkai ant Europos pirmenybių prizininkų pakylos lipa pirmą kartą šalies istorijoje – iki tol jiems nebuvo pavykę iškovoti jokios prabos medalių. Čempionus sekmadienio vakarą į priekį vedė fenomenalų pasirodymą surengęs komandos kapitonas Goranas Dragičius, kuris pelnė net 35 taškus. Būtent jis ir tapo naudingiausiu viso turnyro žaidėju (MVP). Serbijos rinktinės lyderis buvo Bogdanas Bogdanovičius, pelnęs 22 taškus, taip pat jam sėkmingai talkino Milanas Mačvanas, įmetęs 18 taškų.

Slovėnams pergalę šiek tiek apkartino jaunojo talento Lukos Dončičiaus, mače pelniuso 8 taškus, gauta trauma. 18-metis trečiajame ketvirtyje nesėkmingai nusileido ant parketo ir susižeidė čiurną.

Rungtynių eiga:

Pirmas kėlinys. Aleksandro Džordževičiaus auklėtiniai pirmajame kėlinyje sugebėjo pirmauti nedidele persvara 3-5 taškų persvara, tačiau kapitonas Goranas Dragičius ir jaunasis Luka Dončičius, o vėliau ir įsižaidęs Klemenas Prepeličius neleido serbams nutolti ir pirmąjį kėlinį Slovėnijos krepšininkai pralaimėjo tik dviem taškais 20:22.

Antras kėlinys. Antrąjį ketvirtį slovėnai pradėjo atkarpa 5:0, ir nors netrukus serbų puolimas trumpam atgijo, užsivedę varžovai apsukų nemažino. Nepraėjus keturioms minutėms A. Džordževičius jau buvo paėmęs abi minutės pertraukėles. G. Dragičiaus ir įspūdingus tolimus metimus pataikiusio K. Prepeličiaus vedami slovėnai įpusėjus ketvirčiui turėjo susikrovę vienuolikos taškų persvarą. Serbams pavyko į tai sureaguoti ir sušvelninti skirtumą, tačiau likus apie minutę G. Dragičius šaltakraujiškai smeigė du tritaškius iš eilės, pridėjo dar dvitaškį ir taip slovėnai kėlinį baigė turėdami 9 taškų persvarą – 56:47. G. Dragičius vien per šį kėlinį pelnė 20 taškų, taip iš viso surinkdamas 26 taškus.

Trečias kėlinys. Trečiąjį ketvirtį sėkmingiau pradėjo užsivedimo po pertraukos nepraradę Slovėnijos krepšininkai, tačiau trūkstant svaresnio kitų žaidėjų indėlio jie didesnės persvaros susikraut nesugebėjo – įpusėjus ketvirčiui komandas skyrė 8 taškai. Sužaidus kiek daugiau nei 5 minutes pirmaujančių slovėnų nuotaiką apkartino nesėkmingai ant parketo nusileidęs ir čiurną susitraumavęs L. Dončičius. Po to slovėnai galimai krito į emocinę duobę ir likus kiek daugiau nei trims minutėms serbams pavyko sumažinti skirtumą iki 2 taškų 63:61. Kėlinio gale slovėnai vėl atgijo, tačiau persvarą pavyko padidinti tik iki keturių taškų – 71:67.

Ketvirtas kėlinys. Ketvirtą kėlinį Slovėnijos rinktinė pradėjo atkarpa 4:0, tačiau į tai greit sureagavo serbai – B. Bogdanovičiaus ir kitų žaidėjų indėlis slovėnams neleido nutolti. Sužaidus kiek daugiau nei 5 minutes Serbijos krepšininkams pavyko sušvelninti skirtumą iki vieno taško 77:76, o po Milano Mačvano metimo po ilgos pertraukos serbai išsiveržė į priekį. Likus 3,5 minutės serbų persvara du taškai – 82:80. Per likusį laiką vyko įtempta kova, tačiau ketvirčio pabaigą sėkmingiau sužaidę slovėnai triumfavo ir iškovojo čempionato auksą.

Slovėnija: Goranas Dragičius 35, Klemenas Prepeličius 21, Anthony Randolphas 11, Luka Dončičius 8 taškai.

Serbija: Bogdanas Bogdanovičius 22, Milanas Mačvanas 18, Vladimiras Lučičius 9, Stefanas Birčevičius 8 taškai.

Išsamesnę rungtynių statistiką galite rasti šioje nuorodoje.

***

Serbijos rinktinė iki šio finalo savo kolekcijoje turėjo tris Europos čempionato nugalėtojų titulus (1995, 1997 ir 2001 m.). Slovėnijos komanda iki šių pirmenybių neturėjo iškovojusi jokios prabos medalio.

Slovėnijos krepšininkai iki finalo nukeliavo nepralaimėję nė karto – iškovotos visos 5 pergales grupėje, aštuntfinalyje 79:55 palaužti ukrainiečiai, ketvirtfinalyje 103:97 įveikta Latvijos rinktinė, o pusfinalyje net dvidešimt taškų skirtumu 92:72 įveikti titulą ginantys ispanai.

Šią vasarą netekę net 8 rinktinės kalibro žaidėjų Serbijos krepšininkai kelyje finalo link buvo suklupę tik kartą – grupių etape 72:75 nusileista Rusijos komandai. Aštuntfinalyje 86:78 nugalėta Vengrijos rinktinė, ketvirtfinalyje 83:67 palaužti italai, o pusfinalyje, antrąkart susitikus su Rusijos rinktine, serbams pavyko atsirevanšuoti ir nugalėti varžovus 87:79.

Spaudos konferencija po rungtynių:

Kovą dėl bronzos medalių sekmadienį laimėjo Ispanijos krepšininkai, rezultatu 93:85 įveikdami Rusijos rinktinę. Ispanai paskutinį kartą bronzos medaliais buvo pasipuošę 2013 metais Slovėnijoje.