Trečioji pergalė: lietuviai nukovė ukrainiečius ir užsitikrino vietą aštuntfinalyje

Antradienį Lietuvos nacionalinė vyrų krepšinio rinktinė iškovojo trečiąją pergalę Europos pirmenybėse. Šį kartą galingai žaidę mūsiškiai be didesnio vargo 94:62 (27:10, 17:20, 28:17, 22:15) nugalėjo Ukrainos krepšininkus ir taip užsitikrino vietą atkrintamosiose varžybose. Daugiausiai problemų varžovams pridarė Jonas Valančiūnas, pasižymėjęs dvigubu dubliu. Tiesa, vis dar neaišku, kiek rimta Jono Mačiulio trauma. Krepšininkas dėl stipraus smūgio į nosį nebaigė mačo ir, naujausiais duomenimis, išvežtas į ligoninę.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Rungtynes Lietuvos krepšininkai iš karto pradėjo solidžiu žaidimu ir spurtavo 9:2. Ukrainiečiai į tai atsakė keliomis sėkmingomis atakomis, tačiau gynyboje jiems sunkiai sekėsi stabdyti Joną Valančiūną ir lietuviai ėmė didinti persvarą – baigiantis kėliniui Dainiaus Adomaičio auklėtinių pranašumas šoktelėjo iki 17 taškų. Antrasis kėlinys lietuviams buvo banguotas – varžovai pradėjo dominuoti po krepšiu ir gerokai sumažino atsilikimą, tačiau kėlinio pabaigoje pavyko persvarą padidinti iki 14 taškų.

Po didžiosios pertraukos mūsiškiai tempo nemažino – toliau solidžiai po krepšiu dirbo  J. Valančiūnas, sėkmingai į žaidimą įsijungė M. Kuzminskas. Ukrainiečių žaidimas tiek puolime, tiek gynyboje ėmė vis labiau strigti, baigiantis kėliniui lietuviai turėjo susikrovę 25 taškų persvarą – 72:47.

Paskutinis mačo ketvirtis didesnės intrigos nežadėjo – nors varžovų „centras“ Artiomas Pustovijus dažnai sėkmingai užbaigdavo atakas po lietuvių krepšiu, tačiau skirtumas tarp komandų nemažėjo. Lietuvos krepšininkai persvarą padidino dar šiek tiek ir rungtynes laimėjo rezultatu 94:62. Taip mūsiškiai užsitikrino vietą aštuntfinalyje.

Lietuva: J. Valančiūnas 22 (14 atk. k.), M. Kuzminskas 17, M. Gecevičius 11, M. Kalnietis 10, J. Mačiulis ir D. Motiejūnas po 7, A. Juškevičius ir A. Gudaitis po 6, E. Bendžius 5, A. Milaknis 3, M. Grigonis ir E.Ulanovas taškų nepelnė.

Ukraina: A. Pustovijus 29, V. Bobrovas ir M. Pustozvonovas po 5 taškus.

Trečiadienį lietuviai žais paskutines grupės rungtynes, jų varžovais bus Vokietijos krepšininkai.

Rungtynių eiga:

Pirmas kėlinys. Rungtynes sėkmingiau pradėjo Lietuvos krepšininkai – nors pirmuosius taškus pelnė ukrainiečiai, į tai dėjimu greitai atsakė Jonas Valančiūnas, po to du taškus su pražanga pelnė Donatas Motiejūnas, netrukus dar du pridėjo Mantas Kalnietis – 7:2. Sužaidus 4,5 min varžovai sumažino skirtumą – 9:6, tačiau lietuviai vėl atsiplėšė – po kelių sėkmingų epizodų skirtumas išaugo iki aštuonių taškų – 16:8. Ukrainos atstovai ir toliau strigo puolime, o gynyboje susidurdavo su problemomis dengiant J. Valančiūną, po jo keturių sėkmingų iš eilės atakų rezultatas tapo 24:10. Paskutinėmis kėlinio sekundėmis skirtumas dar padidėjo – tolimą šūvį pataikė Mindaugas Kuzminskas – 27:10.

Antras kėlinys. Ketvirčio pradžia geriau susiklostė Ukrainos krepšininkams – du kartus iš eilės lengvus taškus iš po krepšio pelnė Artiomas Pustovijus ir Dainius Adomaitis nutarė imti minutės pertraukėlę. Sužaidus apie dvi minutes taškų sąskaitą atsidarė Artūras Gudaitis – 29:14, tačiau vėliau sakė prasta mūsiškių atkarpa – po krepšiu įsismaginę ukrainiečiai spurtavo net 10:0, rezultatas 29:24. D. Adomaitis paėmė dar vieną pertraukėlę. Po jos M. Kalnietis pataikė svarbų tolimą metimą, tačiau tuo pačiu atsakė ir Denisas Lukašovas – 32:27. Ukrainiečiai ir toliau stengėsi neleisti lietuviams atsiplėšti, sužaidus 7 minutes komandas skyrė šeši taškai – 34:28. Netrukus po 4 lietuvių taškų pirmosios pertraukėlės nutarė paprašyti ukrainiečių treneris. Pailsėję Ukrainos krepšininkai pelnė du taškus, į tai lietuviai atsakė sėkmingu epizodu po krepšiu – likus apie minutei varžovai užsidirbo nesportinę pražangą prieš J. Valančiūną. Likus apie pusei minutės komandas skyrė 11 taškų – 41:30. Lietuviai sugebėjo apsiginti nuo paskutinės varžovų atakos, o ketvirčio pabaigoje dar padidino skirtumą – likus kelioms sekundėms tolimą šūvį pataikė Adas Juškevičius – 44:30.

Trečias kėlinys. Pirmieji taškus pelnė ukrainiečiai, tačiau į tai Jonas Mačiulis atsakė tritaškiu – 47:32. Tiesa, besigindamas kitoje atakoje J. Mačiulis susimušė veidą ir kuriam laikui sėdo ant suolo. Sužaidus apie dvi minutes įspūdingą ataką „žemė-oras“ surengė D. Lukašovas ir Maksimas Kornijenka, į tai lietuviai atsakė vienu tašku, netrukus M. Kuzminskas pridėjo dvitaškį, o puikiai po krepšiu kovojęs J. Valančiūnas pelnė du taškus su pražanga – 53:34. Sutrikę ukrainiečiai kitoje atakoje prarado kamuolį, tuo pasinaudojęs M. Kuzminskas dėjimu skirtumą padidino iki 21 taško – 55:34. Varžovai paėmę minutės pertraukėlę. Po jos Lietuvos rinktinė apsukų nemažino ir pelnė 4 taškus be atsako – 59:34. Į tai dėjimu, o vėliau ir dviem taškais su pražanga atsakė A. Pustovijus – 61:39. Likus mažiau nei 3 minutėms M. Gecevičius smeigė du tritaškius iš eilės, į tai keturiais taškais atsakė A. Pustovijus – 67:43. Aikštelėje pasirodė Eimantas Bendžius ir tritaškiu pelnė pirmuosius savo taškus – 72:45. Netrukus kėlinį solidžiai žaidęs A. Pustovijus užbaigė dar vienu dėjimu, rezultatas 72:47.

Ketvirtas kėlinys. Ketvirtį pelnydamas penktą savo tašką pradėjo E. Bendžius, dar du taškus su pražanga pridėjo toliau puikiai po krepšiu žaidęs J. Valančiūnas – skirtumas išaugo iki 30 taškų – 77:47. Sužaidus daugiau nei dvi minutes po dviejų sėkmingų ukrainiečių epizodų po krepšiu skirtumas šiek tiek sumažėjo – 78:62. Likus žaisti kiek daugiau nei 5 minutėms varžovai ir toliau galingai žaidė po krepšiu, tačiau lietuviai rado kuo į tai atsakyti, po M. Kuzminsko metimo skirtumas vėl išaugo iki 30 taškų – 86:56. Po ukrainiečių minutės pertraukėlės aikštelėje pasirodė Artūras Milaknis ir netrukus pataikė savo pirmąjį tritaškį – 91:58. Tribūnose pasigirdo ir pirmi sirgalių reikalavimai įmesti šimtą taškų. Per likusį laiką Ukrainos krepšininkai didesnio pasipriešinimo neparodė – lietuviai išlaikė solidžią persvarą ir iškovojo trečiąją pergalę Europos čempionate. Galutinis rezultatas 94:62.

Spaudos konferencija po rungtynių:

***

Jevgenijaus Murzino treniruojamų ukrainiečių sąskaitoje kol kas tik viena pergalė – sekmadienį jie kiek netikėtai 88:81 palaužė lietuvius įveikusią Gruzijos rinktinę. Šeštadienį Ukrainos atstovai 66:78 nusileido italams, o pirmąją čempionato dieną 63:75 neatsilaikė prieš Vokietijos krepšininkus.

Ukrainos rinktinei šiame čempionate tenka verstis be kelių labai svarbių žaidėjų – jų gretose nėra NBA žaidžiančio vidurio puolėjo Alexo Leno ir rinktinės kapitono Kyrylo Fesenkos. Šiemet dvyliktuke nėra ir natūralizuotų amerikiečių, taip pat nėra krepšininkų, kurie žaistų didžiuosiuose Europos klubuose.

Kol kas sėkmingiausiai Europos pirmenybėse iš ukrainiečių žaidė aukštaūgis Artiomas Pustovijus – jis renka vidutiniškai po 17 taškų,  atkovoja po 5 kamuolius ir atlieka po 1 rezultatyvų perdavimą. Antras pavojingiausias varžovams šiame turnyre – buvęs „Lietuvos ryto“ įžaidėjas Denisas Lukašovas, pelnantis vidutiniškai po 8,7 taško, atliekantis po 6,3 rezultatyvaus perdavimo ir atkovojantis po 3,7 kamuolio.

Išsamiau apie Ukrainos rinktinę.

Lietuvos rinktinės trečiadienį (14.45 val.) laukia paskutinis grupės mačas su Vokietijos krepšininkais.

Atkrintamosios rungtynės prasidės rugsėjo 9 d.

„Eurobasket 2017“ vyksta keturiose valstybėse – Turkijoje, Izraelyje, Suomijoje ir Rumunijoje. Grupės varžybos – keturiuose skirtinguose miestuose: A grupė - Helsinkyje, B grupė – Tel Avive, C grupė – Kluže-Napokoje, D grupė – Stambule.

Europos krepšinio čempionato rungtynes, kuriose žaidžia Lietuvos rinktinė, tradiciškai transliuoja LRT RADIJAS.