Pergalės teks palaukti: Lietuvos krepšininkai neįveikė gruzinų barjero

Ketvirtadienio vakarą Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė nesėkmingai pradėjo žygį 2017 m. Europos krepšinio čempionate. Pirmoji akistata su Gruzijos krepšininkais Tel Avivo „Menora Mivtachim“ arenoje pergalės neatnešė – po nervingos kovos mūsiškiai pralaimėjo rezultatu 77:79 (18:18, 21:16, 18:25, 20:20).
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Dainiaus Adomaičio auklėtiniai pirmojoje rungtynių pusėje žaidė sėkmingai ir vienu metu antrame kėlinyje net sugebėjo susikrauti 12 taškų persvarą, tačiau kovingai žaidę gruzinai atitolti mūsiškiams neleido. Trečias rungtynių kėlinys lietuviams susiklostė prasčiausiai – Gruzijos krepšininkai jį pradėjo spurtu, o Lietuvos atstovai žaidė nervingai ir kėlinį užbaigė turėdami dviejų taškų deficitą 57:59. Paskutiniame mačo kėlinuke vyko atkakli kova, tačiau rungtynėms einant į pabaigą galingai žaidusio Tornikės Šengelijos (iš viso pelniusio 29 tšk.) vedamiems gruzinams pavyko įsiveržti į priekį keturiais taškais. Paskutinę rungtynių minutę skirtumas aptirpo iki dviejų taškų, tačiau paskutinėje atakoje išplėšti pergalės Lietuvos rinktinei nepavyko – Jono Mačiulio tritaškis beveik sulig sirena buvo netikslus.

Rungtynių eiga

Pirmo kėlinio pradžioje vyko apylygė kova. Pirmieji taškus pelnė gruzinai, į tai greit sureagavo J. Valančiūnas, pelnydamas pirmuosius rinktinės taškus čempionate. Būtent jis pirmajame kėlinyje buvo rezultatyviausias. Po šeštojo jo taško lietuviai jau pirmavo 13:9. Po M. Gecevičiaus tritaškio persvara padidėjo iki šešių taškų – 18:12. Tačiau gruzinai į tai atsakė pelnydami 6 taškus, o lietuviams paskutinės kėlinio atakos sėkmingai užbaigti nepavyko. Rezultatas – 18:18.

Antrą kėlinį lietuviai pradėjo galingai – Edgaras Ulanovas perėmė kamuolį ir pelnė du taškus iš po krepšio, o netrukus po tritaškį pridėjo Mantas Kalnietis ir Artūras Milaknis – 26:18. Gruzinai į tai atsakė tritaškiu, tačiau vėliau po nesėkmingos atakos buvo nubausti nesportine pražanga prieš ką tik aikštelėje pasirodžiusį Adą Juškevičių. Negana to, netrukus technine pražanga buvo nubaustas Gruzijos rinktinės vyriausiasis treneris, o lietuviai po į aikštelę išbėgusio Donato Motiejūno dvitaškio įsiveržė į priekį 33:21. Per likusias kėlinio minutes tempas šiek tiek sulėtėjo, tačiau lietuviams pavyko išlaikyti saugią persvarą – likus žaisti apie pusantros minutės mūsiškiai pirmavo 37:26. Likus minutei iki kėlinio pabaigos po  J. Valančiūno pražangos gruzinams pavyko šiek tiek sumažinti deficitą iki 7 taškų, vėliau – iki penkių, antrasis kėlinys baigėsi rezultatu 39:34.

Gruzinai trečiame kėlinyje startavo sėkmingiau, spurtuodami 4:0, o po dar vienos atakos jiems pavyko įsiveržti į priekį 42:40. Į tai reaguodamas D. Adomaitis paėmė minutinę pertraukėlę. Prastą atkarpą dviem taškais nutraukė M. Kalnietis, vėliau tritaškį pataikė J. Mačiulis – 45:44. Kėlinyje likus žaisti 4,5 minutės pagrindinis varžovų „centras“ Zaza Pačulija užsidirbo 4 pražangą. Sužaidus 7 minutes lietuviai prarado turėtą 4 taškų persvarą – 50:50. Po kelių sėkmingų epizodų gruzinai įsiveržė į priekį 54:51. Netrukus dviem taškais atsakė D. Motiejūnas, tačiau besigindamas prieš varžovus gavo 4 pražangą. Likus minutei pirmus savo taškus žaisdamas už Lietuvos rinktinę pelnė Artūras Gudaitis, tiesa, kitoje atakoje dviem taškais su pražanga atsakė gruzinai, padidindami skirtumą iki keturių taškų – 59:55. Po sėkmingos atakos Lietuvos krepšininkai bandė išlyginti rezultatą, tačiau kėlinį baigė turėdami dviejų taškų deficitą – 57:59.

Ketvirtą kelinį lietuviai pradėjo tritaškiu – pasižymėjo M. Gecevičius. Gruzinai į tai atsakė dvitaškiu, tačiau po M. Kalniečio dviejų taškų ir M. Kuzminsko tritaškio lietuviai vėl priekyje 65:61. Gruzinai spurtuoja 7:0, o po dar vieno M. Kuzminsko tolimo šūvio ir dvitaškio rezultatas tampa 70:68 lietuvių naudai. Likus žaisti apie 3,5 minutės M. Kalnietis pelnė 15-ąjį tašką ir vėl išvedė mūsiškius į priekį 74:72. Sužaidus 8 minutes gruzinai išlygino rezultatą, o vėliau ir persvėrė 76:74. Per likusį laiką mūsiškiai praleido dar du taškus. Likus 10 sekundžių M. Kuzminskas pataikė tik vieną baudų metimą iš trijų, tačiau kamuolį atkovojęs J. Mačiulis sumažino skirtumą iki vieno taško – 77:78. Paskutinėmis sekundėmis lietuviai dar turėjo šansą išplėšti pergalę, tačiau J. Mačiulio tolimas metimas skriejo pro šalį, galutinis rezultatas 77:79.

Lietuviams daugiausiai taškų pelnė Mindaugas Kuzminskas – 18, Mantas Kalnietis pridėjo 15, Jonas Mačiulis ir Jonas Valančiūnas – po 9, Martynas Gecevičius ir Edgaras Ulanovas po 7, Donatas Motiejūnas ir Artūras Milaknis po 4, Artūras Gudaitis ir Adas Juškevičius po 2 taškus, o Eimantas Bendžius ir Marius Grigonis rungtynėse nežaidė.

Gruzinams Tornikė Šengelija pelnė 29, Duda Sanadzė – 13, Michaelas Dixonas – 12, Zaza Pačulija – 8 taškus.

***

Rungtynių dieną Lietuvos rinktinės stovykloje dar tvyrojo nežinia dėl Donato Motiejūno pasirodymo pirmose rungtynėse, tačiau likus kiek daugiau nei dviem valandoms iki mačo iš Hjustono, kur krepšininko širdies draugė susilaukė jų sūnaus, D. Motiejūnui pavyko atskristi į Izraelį ir pavėluotai prisijungti prie komandos.

Be mačo su Gruzija B grupėje Lietuvos rinktinės dar laukia rungtynės su Izraelio (rugsėjo 2 d.), Italijos (rugsėjo 3 d.), Ukrainos (rugsėjo 5 d.) ir Vokietijos (rugsėjo 6 d.) krepšininkais.

Atkrintamosios rungtynės prasidės rugsėjo 9 d.

„Eurobasket 2017“ vyksta keturiose valstybėse – Turkijoje, Izraelyje, Suomijoje ir Rumunijoje. Grupės varžybos – keturiuose skirtinguose miestuose: A grupė - Helsinkyje, B grupė – Tel Avive, C grupė – Kluže-Napokoje, D grupė – Stambule.

Europos krepšinio čempionato rungtynes, kuriose žaidžia Lietuvos rinktinė, tradiciškai transliuoja LRT RADIJAS.