Istorinis pasiekimas: „Manchester United“ pirmąkart tapo Europos lygos čempionais

Šiltą trečiadienio vakarą 48 tūkstančius žmonių talpinanti Stokholmo „Friends“ arena nusidažė raudonai. Dėl antro pagal prestižą Europoje futbolo turnyro – Europos lygos (EL) – trofėjaus susirėmė Amsterdamo „Ajax“ ir „Manchester United“ komandos. Po itin atkaklios kovos daugkartiniai Anglijos čempionai rezultatu 2:0 įveikė Nyderlandų atstovus. Ši pergalė ne tik garantavo komandai kelialapį į Čempionų lygą, bet ji taip pat įrašė savo vardą tarp keleto, iškovojusių visus pagrindinius europinius trofėjus.

Nors kiekvienos finalistės sirgaliams buvo parduota vos po 10 tūkstančių bilietų, tačiau stadionas nusidažė abiejų komandų spalvomis – raudonai. Gausiai susirinkę sirgaliai sukėlė nuožmią triukšmo bangą – sirgalių pamėgtas dainas traukė tūkstančiai. „Ajax“ fanai, regis, buvo garsesni ir pasirūpino įspūdingo dydžio transparantu su užrašu „Always on Top“ (visada viršūnėje – liet.).

Tačiau čia pat stadionas visiškai nutilo – tylos minute buvo pagerbtos teroristinio išpuolio Mančesteryje aukos.

Pagerbę išpuolio aukas komandos sulaukė rungtynėms teisėjavusio slovėno Damiro Skominos švilpuko ir mūšis prasidėjo.

„Manchester United“ iš karto ėmėsi iniciatyvos ir jau pirmoji ataka buvo itin pavojinga – „Ajax“ vartininkas Andre Onana nesėkmingai gaudė kamuolį, kuris atšoko priešais baudos aikštelę buvusiam Paului Pogbai – pamėgino laimę iš toli, tačiau kamuolys skriejo prie pat vartų.

10 minutę netoli tikslo buvo Marouane`as Fellaini, kuris nepasiekė galva iš krašto jam perduoto kamuolio.

Vos už 5 minučių Mančesterio komandos vartus serginčio Sergio Romero budrumą artimu smūgiu išmėgino Bertrandas Traore.

Neįmuši tu – įmuša tau. 18 minutę P. Pogba šią taisyklę patvirtino, kai dar kartą išmėgino laimę iš toli – šį kartą kamuolys po rikošeto atsidūrė vartų tinkle. Trečiasis prancūzo įvartis turnyre ir 1:0 „Manchester United“ naudai.

Po įvarčio kiek pritilo „Ajax“ fanai, o Anglijos atstovų išpuoliai tęsėsi ir toliau – 24 minutę galingu reidu bei smūgiu iš arti pasižymėti bandė Antonio Valencia, tačiau A. Onana buvo vietoje.

Pirmajame kėlinyje abi komandos naudojo itin aktyvų spaudimą, tad tik laiko klausimas buvo, kada teisėjas parodys kortelę – 31 minutę buvo įspėtas aikštės viduryje prasižengęs Henrikhas Mkhitaryanas.

Žaidimas kiek aprimo, kuo vos nepasinaudojo Marcusas Rashfordas – 42 minutę jis vos neperėmė kamuolio iš paskutinio prieš vartininką likusio „Ajax“ gynėjo Davido Sanchezo.

Baigiantis kėliniui, 45 minutę, „Manchester United“ baudos aikštelėje krito B. Traore ir „Ajax“ fanai nuščiuvo, tačiau rungtynių teisėjas užfiksavo pražangą prieš Matteo Darmianą. Po dar vieno Nyderlandų atstovų išpuolio teisėjas paskelbė pirmojo kėlinio pabaigą, po kurio pirmavo du smūgius į vartų plotą atlikusi „Manchester United“ ekipa. Du trečdalius laiko kamuolį kontroliavusi „Ajax“ ekipa į vartų plotą smūgiavo kartą, tačiau du jų smūgiai skriejo prie vartų.

Šios komandos sirgaliai savo komandą antrajame kėlinyje pasitiko uždegdami keletą fajerių.

Tai ir virš aikštės pakilęs dūmų debesis neišgąsdino komandos iš Anglijos ir jau 48 minutę iš labai arti varžovų vartininką nuginklavo H. Mkhitaryanas. Tai jau šeštasis armėno įvartis turnyre.

Net po pelnyto įvarčio jie nemažino spaudimo, tačiau galiausiai 52 minutę M. Fellaini sustabdė varžovų ataką aikštės viduryje bei užsidirbo geltoną kortelę. Vos už šešių minučių teisėjo buvo įspėtas Joelis Veltmanas.

Nepatenkintas komandos puolimu, Peteris Boszas atliko pirmąjį keitimą rungtynėse – net šešis kartus turnyre pasižymėjęs, tačiau rungtynėse nykiai žaidęs 19-metis Kasperas Dolbergas vietą aikštėje užleido Davidui Neresui.

„Ajax“ futbolininkai toliau stabdė varžovų atakas pražangomis, už ką 64 minutę buvo nubaustas Aminas Younesas. Nors ir griovė, tačiau patys taip pat kūrė – vos už keturių minučių B. Traore prasivežimas į varžovų baudos aikštelę ten sukėlė tikrą chaosą, tačiau kamuolys riedėjo už šoninės linijos.

Norėdamas įpūsti gyvybės, P. Boszas čia pat atliko antrąjį keitimą – vietoj Lasse Shone`o į aikštę žengė Donny van de Beekas.

72 minutę „Ajax“ sirgalių akyse sužibo viltis, kai prieš pat „Manchester United“ baudos aikštelę buvo paskirtas baudinys, tačiau A. Younesas smūgiavo tiesiai į sienelę. Čia pat komandos iš Anglijos treneris Jose Mourinho nusprendė atšviežinti komandą ir garsių ovacijų lydimą antrojo įvarčio autorių H. Mkhitaryaną pakeitė gynybą aštriais prasiveržimais mėgstantis draskyti Jesse Lingardas.

77 minutę aikštės krašte kilo susistumdymas, po kurio geltonomis kortelėmis buvo „apdovanoti“ Juanas Mata ir Jairo Riedewaldas.

84 minutę J. Mourinho suteikia dar vieną gaivaus oro gurkšnį komandos puolimui – M. Rashfordą pakeitė Anthony Martialis.

89 minutę į aikštę vietoj J. Matos žengia Wayne`as Rooney ir „Manchester United“ sirgaliai, regis, jau triumfuoja. A. Valencia jam perduoda kapitono raištį.

Dar keturios minutės ir rungtynių teisėjo švilpukas paskelbė istorinę pergalę. „Manchester United“ klubui pergalė atvėrė vartus į Čempionų lygą bei leido prisijungti prie klubų, kurie laimėjo visus tris prestižiškiausius klubinius turnyrus Europoje – Čempionų lygą ar jos pirmtakę Europos čempionų taurę, UEFA taurę ar ją pakeitusią EL bei dabar jau nebeegzistuojančią UEFA taurių laimėtojų taurę. Be jų varžovo „Ajax“ klubo tai padarė Miuncheno „Bayern“, Londono „Chelsea“ bei Turino „Juventus“ klubai. Be to, „Manchester United“ tapo 28-uoju EL triumfavusiu klubu.

Po rungtynių vyksta apdovanojimų ceremonija – ji po dešimtmečio vėl persikėlė į aikštės vidurį. Ilgametis komandos kapitonas W. Rooney pirmasis iškėlė taurę ir vakarėlis prasidėjo. Kiekvieną kartą, kai žaidėjai į viršų iškeldavo taurę, tribūnos tai pasitikdavo gausiomis ovacijomis. Ypač daug jų susilaukė finale dėl traumos nepasirodęs Zlatanas Ibrahimovičius.

Po rungtynių vykusioje spaudos konferencijoje P. Boszas teigė, kad neatpažino savo komandos.

„Mes esame nusivylę. Aš nemačiau tokios „Ajax“ komandos, kokią esu įpratęs matyti – spaudžiančios varžovus ir kovojančios dėl kamuolių. Manau, kad žaidimas buvo nuobodus. Mes atsilikome po rikošeto, o po to buvo itin suku kovoti prieš tokią stiprią komandą“, – teigė „Ajax“ vyriausiasis treneris.

Geriausiu rungtynių žaidėju paskelbtas Anderis Herrera apdovanojimą skyrė išpuolio Mančesteryje aukoms.

Futbolo šventę aptemdė gedulas

Vėlų pirmadienio vakarą Mančesteryje įvykdytas teroristinis išpuolis, kurio metu žuvo 22 žmonės, paveikė abi EL finalistes.

J. Mourinho netgi atšaukė antradienį turėjusią įvykti spaudos konferenciją. Kiek vėliau išplatintame klubo pranešime teigiama, kad toks sprendimas buvo priimtas dėl „efekto, kuris paveikė kiekvieną klube ir mūsų mieste“. Komandos nariai išpuolio aukas prieš išskrendant į Švediją pagerbė tylos minute klubo treniruočių bazėje Carringtone.

„Mes turime atlikti šį darbą ir skrendame tai padaryti į Švediją. Gaila, kad mes negalime ten keliauti su tuo džiaugsmu, kuris mus visuomet lydi prieš svarbias rungtynes“, – treneris cituojamas komandos pranešime.

Apie išpuolį taip pat kalbėjo ir „Ajax“ vyriausiasis treneris Peteris Boszas.

„Tai, kas nutiko Mančesteryje, buvo kažkas, ką mes visi jaučiame. Komandos žaidėjų, darbuotojų ir personalo vardu noriu išreikšti užuojautą įvykio aukoms. Jaučiu, kad šis finalas neturi to spindesio, kuris turėtų būti. Rytojaus vakaras turėtų būti futbolo fiesta, tačiau mes visi esame paveikti įvykių Mančesteryje“, – antradienį teigė P. Boszas.

UEFA nusprendė, kad išpuolio aukos bus pagerbtos tylos minute, o finalo atidarymo ceremonija sutrumpinta – joje nedalyvaus švedų artistai „Axwell ^ Ingrosso“.

Sustiprintas saugumas

Organizacija taip pat perspėjo finalo žiūrovus, kad dėl sustiprinto saugumo jie turėtų keliauti į rungtynes kaip įmanoma anksčiau, mat dėl nuodugnių patikrinimų patekimas į stadioną gali užtrukti ilgiau, nei įprasta.

Saugumas Švedijos sostinėje buvo gerokai sustiprintas po praėjusį mėnesį čia įvykdyto teroristinio išpuolio, kurio metu žuvo 5 žmonės.

Tiesa, su šalies valdžia saugumo klausimais bendradarbiaujanti UEFA teigė, kad Švedijos žvalgyba neturi jokių duomenų, jog finalo renginiai gali tapti teroristų taikiniu.

Labiau turėtų būti saugomi ir patys futbolininkai, mat vos prieš mėnesį buvo kėsintasi į vieną ČL dalyvį – Dortmundo „Borrusia“ klubą. Bent jau Anglijos futbolo asociacija ėmėsi papildomų saugumo priemonių ir futbolininkus bei sirgalius per šeštadienį įvyksiantį šalies taurės finalą saugos papildomos ginkluotų pareigūnų pajėgos.

Komandos lyderiai

Prie „Ajax“ patekimo į finalą ypač prisidėjo vos 19-os sulaukęs K. Dolbergas – jis varžovų vartininkus iki prasidedant finalui buvo nuginklavęs net 6 kartus. Po 4 kartus pasižymėjo 23-erių A. Younesas ir B. Traore. Šis 21-erių iš „Chelsea“ pasiskolintas burkinafasietis taip pat atliko ir 4 rezultatyvius perdavimus. Tiek pat jų atliko 24-erių H. Ziyechas, triskart tai padarė A. Younesas, o dukart – 24-erių Davy Klaassenas.

„Manchester United“ ekipoje vienu iš komandos lyderių prieš finalą buvo laikomas H. Mkhitaryanas (28), kuris kamuolį į varžovų vartus pasiuntė penkis kartus. Tiek pat įvarčių savo sąskaitoje turi ir Zlatanas Ibrahimovičius (35), tačiau jis dėl traumos yra priverstas praleisti finalą. Tačiau negalima išskirti vien kovingojo armėno – dukart turnyre pasižymėjo net penki komandos žaidėjai: J. Mata (29); P. Pogba (24); J. Lingardas (24); W. Rooney (31); M. Rashfordas. Šis 19-os sulaukęs žaidėjas atliko ir 4 rezultatyvius perdavimus. Tris rezultatyvius perdavimus atliko W. Rooney.

Treneriai

„Manchester United“ treneris J. Mourinho jau yra triumfavęs šiame turnyre 2003 metais kartu su „Porto“ klubu iš Portugalijos. Jis yra laimėjęs visus Europos klubinius turnyrus bei žino, kaip žaisti prieš „Ajax“ – treniruodamas Madrido „Real“ klubą portugalas šventė pergalę visuose penkiuose susitikimuose, o jo komanda pelnė 17 įvarčių bei praleido vos du.

Tuo tarpu jo varžovui P. Boszui tai – pirmasis europinio klubinio turnyro finalas karjeroje. Turbūt suprasdamas varžovo nepatyrimą, J. Mourinho praėjusią savaitę pamėgino išprovokuoti žodžių karą, teigdamas, kad po to, kai nepateko į kitą ČL etapą, „Ajax“ turėjo būti visiškai eliminuota iš europinių futbolo turnyrų: „Tai ČL komanda. (...) Manau, kad jei nepatenka į kitą ČL etapą, jie turėtų keliauti namo. (...) Mes pradėjome EL nuo pat sezono pradžios ir turėjome kovoti.“

Tarpusavio susitikimai

Iki prasidedant šiam finalui jo dalyviai buvo susitikę keturis kartus – nors ir pasidalino po dvi pergales, tačiau jos lėmė tik „Manchester United“ patekimą į kitą turnyro etapą – „Ajax“ buvo eliminuotas iš 1976-77 metų UEFA taurės ir 2011-12 metų EL turnyrų dėl blogesnio įvarčių santykio atitinkamai 1-2 ir 2-3. Pirmąsyk „Ajax“ namuose pasiekė pergalę 1-0, tačiau nesugebėjo savo pranašumo išlaikyti Mančesteryje, kur pralaimėjo 0-2. Pastarąjį kartą tokiu rezultatu „Ajax“ komanda svečiams iš Anglijos pralaimėjo Amsterdame, tačiau išvykoje atsirevanšavo 2-1, tačiau to neužteko žengimui į kitą turnyro etapą.

Garsi istorija

„Ajax“ tuometinę UEFA taurę iškovojo 1992 metais, 1987 metais jie į viršų kėlė dabar jau nebeegzistuojančią UEFA taurių laimėtojų taurę, o ČL pirmtakėje Europos čempionų taurėje triumfavo net keturis kartus: 1971, 1972, 1973 ir 1995 metais. Paskutinį kartą klubas šio turnyro finale dalyvavo 1996 metais, tačiau tuomet po baudinių serijos nusileido Turino „Juventus“ klubui. Finalas Stokholme – jau dešimtasis šio klubo pasiektas pagrindinių Europos futbolo turnyrų finalas.

Nacionalinėse pirmenybėse „Ajax“ triumfavo net 33 kartus. Nedaug truko ir šiemet – jie vos tašku atsiliko nuo Roterdamo „Feyenoord“ klubo. 18 kartų klubas laimėjo ir šalies taurę. 8 kartus laimėta ir Johano Cruyffo vardo taurė – ji yra lyg šalies supertaurė.

„Manchester United“ EL finale žaidė pirmąkart. Klubas tris kartus laimėjo ČL trofėjų (1968, 1999 ir 2008 metais) ir vienąkart UEFA taurių laimėtojų taurę (1991 m.). Tiesa, Anglijos atstovai finale pralaimėjo paskutinius tris europinių turnyrų finalus – 2008 m. dėl UEFA Supertaurės nusileido Sankt Peterburgo „Zenit“ klubui, 2009 m. ČL finale – „Barcelona“ klubui. Šiai ekipai buvo nusileista ir 2011 metų ČL finale.

Nacionalinėse pirmenybėse klubas triumfavo 20 kartų, 12 kartų į viršų kėlė Anglijos taurę, net 21 kartą – Futbolo Asociacijos Bendruomenės skydą.