Drąsiai žaidę lietuviai vėl neprilygo anglams

Lietuvos futbolo rinktinė (FIFA-107) po dvejų metų pertraukos grįžo į 90 tūkstančių žiūrovų talpinantį Londono „Wembley“ stadioną, kur trečiąkart buvo egzaminuojama Anglijos reprezentacinės komandos (FIFA-14). Tačiau ir šįkart drąsiai žaidę ir ne vieną progą turėję mūsiškiai neprilygo varžovams – atrankoje į 2018 metų Pasaulio futbolo čempionatą Rusijoje lietuviai patyrė antrąjį pralaimėjimą rezultatu 0:2 (0:1).

Dėl papildomų saugumo patikrinimų anksčiau į stadioną pradėję rinktis abiejų rinktinių sirgaliai galiausiai sulaukė į „Wembley“ sugrįžusio tarptautinio futbolo.

Stadione susirinkę 77619 žiūrovai tylos minute pagerbė trečiadienio išpuolio Londone aukas ir rungtynių arbitras prancūzas Ruddy Buquetas paskelbė trečiųjų istorijoje Lietuvos ir Anglijos rinktinių rungtynių pradžią.

Susitikimas prasidėjo nedrąsiai, o kamuolį abi komandos daugiausiai laikė aikštės viduryje. Pirmą smūgį į lietuvių vartų plotą anglai atliko tik 14 minutę, kai iš baudos aikštelės prieigų į Ernesto Šetkaus ginamus vartus smūgiavo Adamas Lallana. Tiesa, bandymas nebuvo stiprus, o mūsiškių vartų sargas buvo vietoje.

Šeimininkų išpuoliai vis dažnėjo ir galiausiai 21-ą minutę jie pasiekė tikslą – po Raheemo Sterlingo perdavimo iš arti E. Šetkų nuginklavo po trejų metų pertraukos į rinktinę sugrįžęs Jermainas Defoe. Tai buvo 20-asis puolėjo įvartis žaidžiant nacionalinėje rinktinėje.

Per pirmąjį pusvalandį lietuviai, nors ir bandė kurti atakas, tačiau nieko rimtesnio prie šeimininkų vartų nesukūrė. Tai nesumažino mūsiškius palaikyti susirinkusių sirgalių, kurie traukė vieną dainą po kitos ir kartais perrėkdavo gausiai susirinkusius anglų sirgalius.

Šeimininkai ir rengė atakas prie lietuvių vartų, tačiau nieko pavojingesnio jiems sukurti nepavyko ir kai jau atrodė, kad kėlinys baigsis minimalia anglų persvara, lietuviai vos nenustebino. Jau per teisėjo pridėta laiką Vykintas Slivka baudos aikštelėje gavo perdavimą iš aikštės vidurio ir galva permetė kamuolį per oro dvikovą pralaimėjusį Joe Hartą. Beveik paskutinę minutę į tuščius vartus skriejantį kamuolį išmušė gynėjas.

Dar po kelių akimirkų teisėjas paskelbė pirmojo kėlinio pabaigą.

Iškart po didžiosios pertraukos aikštėje pasižymėjo Egidijus Vaitkūnas. Jis grubiai nustūmė Alexą Oxlade`ą Chamberlainą ir užsidirbo geltoną kortelę.

52 minutę jau pirmame kėlinyje vos nepasižymėjęs V. Slivka atliko dar vieną smūgį į šeimininkų vartus, tačiau J. Hartas buvo vietoje. Vos už minutės savo vertę aikštėje įrodė ir E. Šetkus, kuris atrėmė tolimą A. Oxlade`o Chamberlaino smūgį.

Reaguodamas į įvykius aikštėje Lietuvos rinktinės vairininkas Edgaras Jankauskas atliko pirmą keitimą – blankiai rungtyniavusį Arvydą Novikovą pakeitė Mindaugas Grigaravičius.

Drąsiai žaidę lietuviai rezgė atakas ir taip atverdavo erdves gynyboje. Greitą anglų kontrataką sustabdęs Artūras Žulpa užsidirbo geltoną kortelę. Greičiausiai tokiu puolimu nepatenkintas Anglijos rinktinės vairininkas Garethas Southgate`as iškart atliko du keitimus: vietoj įvartį pelniusio J. Defoe į aikštę žengė Jamie Vardy, o ne kartą atakos smaigalyje atsidurusį R. Sterlingą pakeitė Marcusas Rashfordas.

Šie keitimai pasiteisino, mat M. Rashfordo staigūs prasiveržimai privertė prieš jį suaktyvinti gynybą, o skylėmis joje pasinaudojęs J. Vardy 66 minutę po gražaus komandos draugo perdavimo rezultatą padvigubino – 2:0.

Nepatenkintas puolimu E. Jankauskas taip pat atliko keitimą puolimo grandyje. Vietoj N. Valskio aikštėje pasirodė Deivydas Matulevičius.

Nors šis keitimas greičiausiai turėjo sustiprinti žaidimą antrame aukšte puolant, tačiau į baudos aikštelę siunčiami aukšti kamuoliai vis nerasdavo adresato.

Anglai taip pat nesnaudė kūrė atakas, tačiau lietuvių gynyba žaidė užtikrintai.

Rungtynėms artėjant pabaigos link E. Jankauskas atliko paskutinį keitimą – 86 minutę vietoje V. Slivkos į aikštę žengė Simonas Paulius.

Teisėjas pridėjo tris papildomas žaidimo minutes, tačiau abi komandos nieko rimtesnio nesukūrė ir baigė susitikimą rezultatu 2:0 šeimininų naudai.

Tiesa, rungtynes lietuviai baigė mažumoje, nes traumą patyrė ir neštuvais iš aikštės buvo išneštas Artūras Žulpa.

E. Jankauskas po rungtynių vykusioje spaudos konferencijoje teigė, kad didžiuojasi savo komanda, kuri peržengė savo galimybių ribas, o dar rengdamasi rungtynėms treniravosi itin intensyviai.

„Mes turėjome progą pelnyti įvartį prieš tokią stiprią rinktinę, todėl labai didžiuojuosi savo komanda“, – teigė rinktinės vairininkas bei pridėjo, kad tokių rungtynių patirtis itin pravers ateityje.

Jis taip pat pagyrė gausiai stadione susirinkusius lietuvius, kurie davė impulsą ir rinktinės žaidėjams.

Traumų išretintos komandos

Tiek Lietuvos, tiek Anglijos nacionalinių komandų treneriai turėjo spręsti problemas dėl traumų. E. Jankauskas negalėjo verstis traumas patyrusiais centro gynėjais Vytautu Andriuškevičiumi ir Edvinu Girdvainiu, o vienas pagrindinių gynybos ramsčių Georgas Freidgeimas susitikimą turėjo praleisti dėl atrankoje surinktų geltonų kortelių. Taip pat paskutinę akimirką susižeidusį puolėją Darvydą Šerną pakeitė atakuojantis saugas Tautvydas Eliošius.

Anglijos rinktinėje dėl vienokių ar kitokių priežasčių neišvydome įvarčius į lietuvių vartus mušusių puolėjų Wayne`o Rooney, Harry Kane`o ir Danny Welbecko.

Neparankus varžovas

Lietuviai su anglais prieš sekmadienio rungtynes žaidė dukart ir abu kartus pralaimėjo. Pirmosios rungtynės atrankoje į 2016 metų Europos futbolo čempionatą Londone baigėsi anglų pergale 4:0, o Vilniuje lietuviai taip pat nepastatė nieko prieš galinguosius varžovus – anglai išsivežė lengvą pergalę 3:0.

Mūsiškiai per abu susitikimus vos kartą smūgiavo į anglų vartų plotą, kai šie lietuvių vartams grasino net 23 kartus.

Pasaulio futbolo čempionato atrankoje – vokiečių, čekų ir armėnų pergalės

Kitose F grupės rungtynėse Maltos futbolo rinktinė nusileido slovakams rezultatu 1:3.

Jau antrą minutę svečius į priekį išvedė Vladimiras Weissas, tačiau šeimininkai 14 minutę rezultatą išlygino – įvartį pelnė Jeanas Paulas Farrugia. Pirmojo kėlinio pabaigoje – 41 minutę – slovakus į priekį vėl išvedė Janas Gregus. Maltiečių viltys iškovoti bent tašką žlugo 79 minutę, kai antrą geltoną kortelę užsidirbo ir iš aikštės buvo išvarytas J. P. Farrugia. Tuo pasinaudoję svečiai vos už 5 minučių įsūdė dar vieną įvartį – Adamas Nemecas pasiuntė kamuolį į vartus ir baigiantis rungtynėms taip pat užsidirbto antrą geltoną kortelę.

Tuo metu škotai rungtynių pabaigoje įveikė slovėnus minimaliu rezultatu 1:0. Vienintelį rungtynių įvartį 88 minutę pelnė Chrisas Martinas. Iškovoję šią pergalė škotai pakilo į ketvirtą F grupės vietą ir nustūmė lietuvius viena pozicija žemyn.

Lengvas pergales atrankos rungtynėse į 2018 metų pasaulio futbolo čempionatą C grupėje pasiekė Vokietijos ir Čekijos rinktinės, antrą pergalę E grupėje iškovojo Armėnija.

Čekai per 26 minutes pasiuntė keturis įvarčius į San Marino vartus, o galiausiai išvykos rungtynes laimėjo 6:0.

Įvarčius pelnė Antoninas Barakas (17 ir 24 min.), Vladimiras Darida (19 ir 77 min.), Theodoras Gebre Selassie (26 min.) ir Michaelas Krmenčikas (43 min.).

Vokiečiai taip pat išvykoje 4:1 nugalėjo Azerbaidžaną. Andre Schurrle 19 minutę išvedė svečius į priekį, tačiau Dimitrijus Nazarovas rezultatą 31 min. išlygino.

Vėliau Vokietijos gretose pasižymėjo Thomas Mulleris (36 min.), Mario Gomezas (45 min.) ir pats A. Schurrle (81 min.).

Sekmadienį vėlai vakare C grupėje dar susitiks Šiaurės Airija ir Norvegija.

E grupėje Armėnija namuose 2:0 nugalėjo Kazachstaną. Abu įvarčius šeimininkai pelnė po to, kai iš aikštės buvo išvarytas varžovų žaidėjas Sergiy Malyi.

73 min. pasižymėjo Henrikas Mkhitaryanas, 75 min. – Aras Oezbilizas.