Nervingos lygiosios: Slovėnijos vienuolikė paskutinėmis akimirkomis iškovojo tašką

Sekmadienį Lietuvos nacionalinė futbolo rinktinė pradėjo atrankos į 2018 metų pasaulio futbolo čempionatą ciklą. Vyriausiojo trenerio pareigose oficialiose varžybose debiutavusiam Edgarui Jankauskui debiutas kiek apkarto – nors po pirmojo kėlinio lietuviai užtikrintai pirmavo 2:0, slovėnai sugebėjo atsigriebti ir per paskutinę teisėjo pridėtą minutę išlygino rezultatą.
BNS nuotr.
BNS nuotr.

Užtikrinta rungtynių pradžia

Pirmąją geresnę progą pasižymėti 18 minutę turėjo komandos kapitonas Fiodoras Černychas, kuris po aukšto perdavimo iš krašto smūgiavo tiesiai į varžovų komandos vartininką Janą Oblaką.

Nors aktyviau žaidė slovėnai, kurie kamuolį pirmajame kėlinyje kontroliavo 67 procentus laiko, tačiau lietuviai sėkmingai gynėsi bei rengė atakas, kurias slovėnai dažnai stabdydavo pražangomis.

28 minutę po Arvydo Novikovo realizuoto baudos smūgio Nerijus Valskis galva smūgiavo virš vartų.

Nuolat atakavę lietuviai pasiekė savo – 32 minutę žiūrovus LFF stadione iš savo vietų pakėlė Fiodoras Černychas, kuris tolimu smūgiu nuginklavo Janą Oblaką.

Vos už keletos minučių rezultatą padvigubino Vykintas Slivka.

Pirmajame kėlinyje lietuviai 8 kartus smūgiavo į vartų pusę: 4 smūgiai lėkė į vartų plotą, 2 – šalia vartų, o 2 smūgiai buvo blokuoti.

Slovėnai į vartų plotą pirmajame kėlinyje smūgiavo 4 kartus, o vieną smūgį lietuviai blokavo.

Iš rankų paleista pergalė

Per pertrauką svečių gretose buvo atliktas vienas keitimas – puolėją Robertą Beričių pakeitė kitas puolėjas Josipas Ilčičius.

56 minutę Slovėnijos ekipos gretose įvyko dar vienas keitimas – saugą Benjaminą Verbičių pakeitė Milivoje Novakovičius.

59 minutę prie pat vartų smūgiavo Fiodoras Černychas.

Lietuviai apsukų nemažino ir vos už minutės virš vartų kamuolį pasiuntė slovėnų netrukdomas N. Valskis.

Deja, ne viskas klostėsi gerai. 70-ą minutę traumą patyrusį komandos kapitoną ir daug vargo J. Oblakui bei visai slovėnų gynybai pridariusį F. Černychą pakeitė rinktinėje debiutavęs Mindaugas Grigaravičius.

Kuo toliau, tuo labiau persvarą pradėjo periminėti slovėnai. 77-ą minutę nuolat lietuvius spaudę slovėnai galiausiai pasiuntė kamuolį į varžovų vartus – po kampinio galva pasižymėjo saugas Rene Krhimas.

E. Jankauskas iškart sureagavo į situaciją aikštėje ir pakeitė V. Slivką – į aikštę žengė Karolis Chvedukas.

83-ią minutę itin pavojingą artimą slovėnų smūgį atrėmė Lietuvos rinktinės vartininkas Ernestas Šetkus.

Po šios atakos E. Jankauskas kiek atšviežino komandą – vietoje Nerijaus Valskio į aikštę žengė kitas puolėjas Deivydas Matulevičius.

Slovėnai per likusį laiką vis didino spaudimą, tačiau lietuviai sėkmingai gynėsi. Pastangos nuėjo veltui, nes paskutinėmis akimirkomis jie išleido pergalę iš rankų: paskutinę teisėjo pridėtą minutę komandos kapitonas Boštjanas Cesaras galva pasiuntė kamuolį į itin gerai šiose rungtynėse žaidusio E. Šetkaus vartus.

Galima teigti, kad galutinį rungtynių rezultatą lėmė antrajame kėlinyje atiduota iniciatyva. Nors, žiūrint statistiškai, rinktinių žaidimas po pirmojo kėlinio buvo apylygis, tačiau antrajame kėlinyje lietuviai vos kartą smūgiavo į Slovėnijos rinktinės vartų plotą. Tiesa, trys smūgiai lėkė šalia vartų.

Tuo metu slovėnai į E. Šetkaus ginamų vartų plotą antrajame kėlinyje smūgiavo net 9 kartus, o dar 5 smūgiai skriejo šalia vartų.

Tiesa, Lietuvos rinktinės treneris E. Jankauskas po rungtynių vykusioje spaudos konferencijoje teigė, kad žaidėjai neatlaikė fiziškai. Be to, anot trenerio, koją pakišo ir F. Černycho traumą.

Slovėnai kėlė 9 kampinius, o lietuviai prie kampinio gairelės stojo 4 kartus.

Kovingai žaidę lietuviai kamuolį kontroliavo vos 36 procentus laiko.

Komandos žaidė gana drausmingai: teisėjas parodė po vieną geltoną kortelę – 76 minutę įspėtas Artūras Žulpa, o slovėnų gretose – Miralas Samardžičius (87 min.).

Lietuva – Slovėnija 2:2

32' Fiodoras Černychas [1 – 0]

35' Vykintas Slivka [2 – 0]

77' Rene Krhim [2 – 1]

90' + 3 Boštjan Cesar [2 – 2]

Lietuvos rinktinės sudėtis: Ernestas Šetkus; Vaidas Slavickas, Edvinas Girdvainis, Georgas Freidgeimas, Egidijus Vaitkūnas, Mantas Kuklys, Artūras Žulpa, Arvydas Novikovas, Fiodor Černych (kapitonas) (70' Mindaugas Grigaravičius), Vykintas Slivka (76' Karolis Chvedukas), Nerijus Valskis (85' Deivydas Matulevicius).

Atsargoje: Emilijus Zubas, Saulius Klevinskas, Deividas Česnauskis,  Arūnas Klimavičius, Linas Klimavičius, Rolandas Baravykas, Karolis Chvedukas, Ovidijus Verbickas, Vytautas Lukša, Deivydas Matulevičius, Tomas Radzinevičius.

Rugtynių teisėjas – portugalas Arturas Dias.

Prieš rungtynes buvo pagerbtas ilgametis Lietuvos futbolo rinktinės žaidėjas, buvęs komandos kapitonas ir rekordininkas pagal pelnytus įvarčius (19 įvarčių per 72 rungtynes) Tomas Danilevičius (1998–2012 m. m.). 2006 metais jo pelnytas įvartis į tuometinės pasaulio čempionės Italijos rinktinės vartus leido Lietuvos futbolo sirgaliams džiaugtis lygiosiomis 1:1.

Kitose F grupės rungtynėse svečiuose žaidusi Anglijos ekipa jau per teisėjo pridėtą laiką įveikė mažumoje žaidusią Slovakijos vienuolikę.

E. Jankauskas prieš rungtynes gyrė komandą

Šeštadienį Lietuvos rinktinės treneris Edgaras Jankauskas teigė, kad jo komanda yra gerai sukomplektuota ir gali mesti iššūkį varžovams.

„Visi žaidėjai, įskaitant ir naujokus, paliko gerą įspūdį, parodė didelį norą ir aistrą. Rungtyniauti galės ne visi, tačiau buvo gerai juos išvysti. Stebėsime visus ir manau, kad šansų ateityje bus“, – kalbėjo E. Jankauskas, kuris pakeitė nesėkmingai rinktinę į šiemet Prancūzijoje vykusį Europos čempionatą vedusį Igorį Pankratjevą.

Pasirengimu taip pat džiaugėsi Slovėnijos rinktinės strategas Srečko Katanecas. Tiesa, jis pripažino, kad namo išvyko traumuotas saugas Jasminas Kurtičius.

Lietuvos ekipai negalės padėti Lisabonos „Sporting“ priklausantis puolėjas Lukas Spalvis (22 metai).

Svečių ekipoje dėmesį reikėtų atkreipti į 25-erių Leverkūzeno „Bayer“ saugą Keviną Kamplą ir 28-erių „Fiorentina“ atstovaujantį puolėją Josipą Iličičių.

Didžiausia komandos žvaigžde laikomas Madrido „Atletico“ vartus saugantis Janas Oblakas.

Tiesa, E. Jankauskas nemano, kad reikėtų akcentuoti tam tikrus žaidėjus.

„Žaisime prieš komandą, kuri visose grandyse yra stipri“, – teigė su „Porto“ ekipą Čempionų lygą laimėjęs buvęs futbolininkas.

Trenerio patirties jis neturi daug – E. Jankauskas treniravo A lygos komandą „Trakai“ ir dirbo trenerio asistentu Maskvos „Lokomotiv“ ir Edinburgo „Hearts“ klubuose.

Jau žaidė Pasaulio futbolo čempionate

Svečių komandos treneris trenerio pareigose turi kur kas daugiau patirties – Srecko Katanecas išvedė Slovėniją į 2000 metų Europos ir 2002 metų Pasaulio čempionatus. Tiesa, tuomet slovėnai pralaimėjo visas tris rungtynes grupės etape.

2010 metais vykusiame Pasaulio čempionate Slovėnija buvo netoli šešioliktfinalio etapo, kai vos tašku atsiliko nuo antrąją vietą grupėje užėmusių anglų.

Slovėnijos komanda FIFA rinktinių reitinge užima 59 vietą, Lietuva – 125-ąją.

Be Slovėnijos ekipos Lietuvos rinktinė varžosi F grupėje dar kartu su Anglijos, Škotijos, Slovakijos ir Maltos vienuolikėmis.

Lietuvos rinktinė su slovėnais buvo susitikusi atrankoje į 2016 metų Europos čempionatą. Tuomet Vilniuje po dviejų 37-erių puolėjo Milivoje Novakovičiaus įvarčių lietuviai turėjo pripažinti varžovų pranašumą, o išvykoje po V. Birsos ir Arvydo Novikovo realizuotų 11 metrų baudinių pasidalino po tašką.

„Namuose sužaidėme gerai, turėjome progų, bet padarėme pora klaidų ir pralaimėjome. Slovėnijoje daug neatakavome, bet sužaidėme lygiosiomis 1:1“, – prisiminimais dalinosi komandos kapitonas Fiodoras Černychas.

Dar du kartus lietuviai su slovėnais žaidė 1994-1995 metais. Tuomet lietuviai šventė pergales rezultatu 2:1 tiek Vilniuje, tiek Maribore (Slovėnija).

Lietuvos ir Slovėnijos rungtynės vyksta LFF stadione Vilniuje.

Dvikovą tiesiogiai transliavo LRT TELEVIZIJA.