Fiasko: Olandija pirmą kartą per 32 metus nepateko į Europos futbolo čempionatą

Antradienį baigėsi atranka į 2016 metų Europos vyrų futbolo čempionatą – buvo sužaistas paskutinis turas A, B ir H grupėse. Jame išsikapstyti iš sudėtingos situacijos nepavyko 2014 m. pasaulio čempionato bronzos medalių laimėtojai Olandijos rinktinei, kuri Amsterdame 2:3 (0:2) nusileido Čekijai ir, A grupėje užėmusi vos ketvirtą vietą, liko be Europos pirmenybių.

Paskutinį kartą olandus toks fiasko ištiko prieš 32-ejus metus, kai jie neprasibrovė į 1984-ųjų Senojo žemyno pirmenybes, beje, vykusias taip pat Prancūzijoje.

Iš A grupės tiesioginius bilietus į finalinį etapą iškovojo Čekija, Islandija ir trečią poziciją su geriausiu rezultatu tarp visų atrankos komandų užėmusi Turkija, kuri Konijoje 1:0 (0:0) palaužė Islandiją.

B grupėje pirmas dvi vietas jau anksčiau buvo užsitikrinę Belgijos ir Velso futbolininkai, o štai trečią poziciją išplėšė Bosnija ir Hercegovina, kuri Nikosijoje 3:2 (2:2) įveikė būtinos pergalės siekusį Kiprą, ir kovą dėl kelialapio į Prancūziją pratęs atkrintamosiose varžybose.

H grupėje triumfavo Italija, paskutiniame ture Romoje 2:1 (0:1) pranokusi Norvegiją ir padariusi paslaugą Kroatijai.

Kroatai svečiuose minimaliu rezultatu 1:0 (1:0) nugalėjo Maltą ir pakilo į trokštamą antrą vietą.

Rungtynės:

A grupė

Latvija 0 – 1 Kazachstanas

65' [0 – 1] Islambek Kuat

Olandija 2 – 3 Čekija

24' [0 – 1] Pavel Kaderabek

35' [0 – 2] Josef Šural

66' [0 – 3] Robin van Persie (į savo vartus)

70' [1 – 3] Klaas Jan Huntelaar

83' [2 – 3] Robin van Persie

43' Marek Suchy (Čekija) parodyta raudona kortelė

Turkija 1 – 0 Islandija

89' [1 – 0] Selčuk Inan

78' Gokhan Tore (Turkija) parodyta raudona kortelė

Belgija 3 – 1 Izraelis

64' [1 – 0] Dries Mertens

78' [2 – 0] Kevin de Bruyne

82' [3 – 0] Eden Hazard

87' [3 – 1] Tommer Hemed

Kipras 2 – 3 Bosnija ir Hercegovina

13' [0 – 1] Vedad Ibisevič

32' [1 – 1] Constantinos Charalambidis

41' [2 – 1] Nestoras Mitidis

44' [2 – 2] Haris Medunjanin

67' [2 – 3] Milan Djurič

Velsas 2 – 0 Andora

50' [1 – 0] Aaron Ramsey

86' [2 – 0] Gareth Bale

Bulgarija 2 – 0 Azerbaidžanas

20' [1 – 0] Mihail Aleksandrov

56' [2 – 0] Dimitar Rangelov

Italija 2 – 1 Norvegija

23' [0 – 1] Alexander Tettey

73' [1 – 1] Alessandro Florenzi

82' [2 – 1] Graziano Pelle

Malta 0 – 1 Kroatija

25' [0 – 1] Ivan Perisič

6 Malta  10 0 2 8 3:16 2

2016 m. Europos pirmenybėse Prancūzijoje dalyvaus 24 rinktinės. Turnyro šeimininkai prancūzai buvo atleisti nuo atrankos varžybų ir iškart pateko į pagrindinį etapą.

Dėl 23 kelialapių kovojo 53 Senojo žemyno komandos, suskirstytos į devynias atrankos grupes. Dvi geriausios grupių rinktinės ir sėkmingiausiai pasirodžiusi tarp trečioje pozicijoje likusių ekipų iš karto žengė į UEFA EURO-2016 (birželio 10 – liepos 10 d.).

Tai: Islandija, Čekija, Anglija, Austrija, Šiaurės Airija, Portugalija, Ispanija, Šveicarija, Belgija, Velsas, Italija, Vokietija, Lenkija, Albanija, Rumunija, Rusija, Slovakija, Kroatija ir Turkija.

Tiesa, UEFA tiria galimą Albanijos nacionalinės rinktinės sukčiavimą ir yra pasirengusi išbraukti ją iš 2016 metų Europos čempionato finalo etapo dalyvių sąrašo, jei informacija apie tai, kad albanai papirko Armėnijos futbolininkus, pasitvirtins.

Spėjama, kad keturiems Armėnijos rinktinės futbolininkams buvo sumokėta po 500 tūkst. eurų už tai, kad komanda pralaimėtų lemiamas atrankos turnyro rungtynes Jerevane. Susitikimą, kuris vyko spalio 12 dieną, Albanijos rinktinė svečiuose laimėjo rezultatu 3:0 ir iškovojo kelialapį į Senojo žemyno pirmenybių finalo etapą.

Dėl likusių keturių vietų atkrintamosiosee varžybose grumsis aštuonios trečias vietas grupėse užėmusios rinktinės. Tai: Bosnija ir Hercegovina, Ukraina, Airija, Slovėnija, Vengrija, Švedija, Norvegija, Danija.

Burtai, suskirstysiantys šias rinktines į poras, bus traukiami sekmadienį, spalio 18 d.