Italijos rinktinė – komanda, kuriai pabodo mokytis iš pralaimėjimų

Forza azzurri – Mėlynoji jėga – arba Squadra azzurra – Mėlynoji komanda. Taip vadinama Italijos vyrų krepšinio rinktinė. Nors be šalį supančių vandenų, atrodytų, jie neturi nieko bendro su mėlyna spalva, beveik visos Italijos rinktinės žaidžia vilkėdamos mėlynos ir baltos spalvų aprangą.

Šalies, turinčios vienas seniausių pasaulyje krepšinio tradicijas bei drauge su septyniomis šalimis įsteigusios FIBA, rinktinė pirmąsias oficialias rungtynes sužaidė 1926-aisiais. Tąkart ji laimėjo prieš Prancūzijos rinktinę rezultatu 23:17. Pirmąkart Europos čempionate ji dalyvavo 1935-aisiais (tada užėmė 7-tą vietą), o po dvejų metų pasipuošė sidabro medaliais.

Tiesa, auksą tada iškovojo lietuviai, italus nugalėję vienu tašku – 24:23. Po daugelio metų skaudų pralaimėjimą patyrėme mes. 2004-aisiais, Atėnų olimpinių žaidynių pusfinalyje Italijos rinktinė, rezultatu 100:91 nugalėjo Lietuvos komandą ir atėmė kelialapį į finalą. Kovoje dėl bronzos tąsyk teko varžytis su JAV krepšininkais, likome ketvirtoje vietoje, be medalių.

Nors tada medaliais pasipuošė Italijos komanda, vėliau, kai lietuviai viena po kitos skynė pergales ir Europos, ir pasaulio čempionatuose, ir olimpinėse žaidynėse, italams apie medalius teko tik pasvajoti. Jie nepateko į Europos pirmenybių baigiamąjį turnyrą 2009-aisiais, o 2011-ais metais Lietuvoje vykusiame čempionate iškovojo vos vieną pergalę.

L. Datome, Sipa/Scanpix nuotr.

Vis dėlto didžiausios nesėkmės jau praeityje. Užpernai Italijos krepšininkai Europos pirmenybėse užėmė šeštą vietą ir gavo kelialapį į olimpinį atrankos turnyrą, o pernai nedaug trūko iki teisės žaisti Rio de Žaneire. Negana to, ir patiems italams pabodo mokytis iš pralaimėjimų. Būtent taip, išlydėdamas komandą į treniruočių stovyklą, sakė Italijos krepšinio federacijos prezidentas Giovannis Petruccis. Jis pridūrė, kad italai jau subrendo didelėms pergalėms. Tad metas pažvelgti į dabartinę Italijos komandą.

Italijos rinktinės lyderio Danilo Gallinari šiemet rinktinėje nebus, mat D. Gallinari susilaužė ranką trenkęs varžovui į veidą. Ir nors tai buvo tik draugiškos rungtynės su Nyderlandų komanda, draugiškumo jose, atrodo, pritrūko.

Vis dėlto net ir praradę ryškiausią komandos žvaigždę, italai turi 4 legionierius. Rinktinės kapitonas Luigi Datome praėjusį sezoną buvo labai svarbus Turkijoje, Nicolo Melli – Vokietijoje, Danielis Hackettas – Graikijoje, o Marco Belinelli, vilkėdamas „Charlote Hornets“ marškinėlius, rungtyniavo NBA lygoje. Pastarasis žaidėjas ypač sėkmingai startavo ir šiame Europos čempionate. Per pirmas varžybas su Izraelio komanda jis pelnė 18 taškų, perėmė keturis ir atkovojo du kamuolius. Beveik šimtaprocentiniu taiklumu M. Belinelli metė tritaškius, paskutinis metimas įkrito net nuo lentos.

E. Messina, AFP/Scanpix nuotr.

Ne mažesnė rinktinės žvaigždė – komandos treneris. Profesoriumi dažnai vadinamas Ettore Messina prie Squadra azzurra vairo grįžo pernai. Nacionalinę komandą E. Messina treniravo dar praėjusio amžiaus pabaigoje ir kartu su krepšininkais pasipuošė sidabro medaliais per 1997-ųjų Europos pirmenybes. Vis dėlto vėliau vienas garsiausių šio amžiaus Europos krepšinio trenerių dirbo tik klubuose.

E. Mesinna 4 kartus tapo Eurolygos čempionu, dukart išrinktas geriausiu Eurolygos treneriu, pelnė ne vieną Italijos, Rusijos lygų apdovanojimą, įvertintas ir NBA žvaigždžių dienoje.

Vis dėlto po šių metų čempionato strategas ir vėl paliks rinktinę. Pats E. Messina šiuo metu dirba San Antonijaus „Spurs“ trenerio padėjėju, o klubas nebeleis specialistui išvykti visai vasarai. Be to, E. Messina negalėtų treniruoti rinktinės per pasaulio čempionato atrankos rungtynių langus. Tad panašu, kad strategas bus nusiteikęs ryžtingai, mat tai jam paskutinė galimybę pelnyti medalius, treniruojant nacionalinę komandą.